Ministerstwo sprawiedliwości pozwie za kłamstwo dwóch profesorów i pięciu doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Ministerstwo sprawiedliwości pozwie za kłamstwo dwóch profesorów i pięciu doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Ministerstwo sprawiedliwości pozwie za kłamstwo dwóch profesorów i pięciu doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego. W komunikacie resort napisał, że powodem jest nieprawdziwa opinia, którą profesorowie i doktoranci krakowskiej uczelni napisali w sprawie zmian w Kodeksie karnym. Ministerstwo podkresliło, że zaufanie do wymiaru sprawiedliwości to fundament państwa prawa, państwa demokratycznego i uczciwego. “Dlatego państwo nie może tolerować kłamstwa, które uderza w jego podstawy, które sprawia, że zaufanie obywateli zostanie zachwiane” – czytamy w komunikacie.

W opinii dwaj profesorowie i pięciu doktorantów UJ napisało m. in., że nowe przepisy dotyczące łapownictwa nie będą miały zastosowania do szefów największych strategicznych spółek z udziałem Skarbu Państwa, a jako przykład podano prezesa Orlenu. Autorzy opinii zasugerowali, że zmiany w prawie doprowadzą do jego bezkarności za korupcję w sektorze publicznym.
“Ta opinia jest nieprawdziwa. Jest kłamstwem. W rzeczywistości zmiany zaostrzają prawo. Prezesom spółek prywatnych i tych z mniejszościowym udziałem Skarbu Państwa za łapówkarstwo będzie grozić – w myśl art. 296a par. 1 – 5 lat więzienia, tyle samo co dzisiaj. Ale prezes spółki, w której Skarb Państwa ma więcej niż połowę udziałów, za korupcję – w myśl art. 228 par. 1 – trafi za kraty na 8 lat” – czytamy w oświadczeniu ministerstwa. Podkreślono w nim, że żaden przepis oraz paragraf nowego prawa nie przewiduje wyłączenia prezesów państwowych spółek z karania za łapówkarstwo.
Ministerstwo zwróciło uwagę, że od prawników znamienitej krakowskiej uczelni wymaga się najwyższych standardów, największego profesjonalizmu – są bowiem oni autorytetami w dziedzinie prawa dla wszystkich obywateli. “Ich opinia, z której wynika, że nowe prawo rzekomo daje bezkarność określonej grupie przestępców, podważa społeczne zaufanie do państwa i uderza w podstawy demokracji” – czytamyw komunikacie.
“Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości pozwie za kłamstwo profesorów i doktorantów krakowskiego uniwersytetu do sądu, w obronie swojego dobrego imienia, w obronie polskiego wymiaru sprawiedliwości, a także w obronie renomy samego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Są bowiem granice krytyki i politycznych sporów, których przekraczać nie wolno.” – napisał resort w komunikacie.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Ministerstwo Sprawiedliwości/Wj/dwCOMMENTS

WORDPRESS: 0