HomePOLSKA

Ministerstwo Sprawiedliwości: Posłowie KO lekceważą znaczenie pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem

Ministerstwo Sprawiedliwości: Posłowie KO lekceważą znaczenie pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem

Posłowie Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz i Arkadiusz Myrcha po raz kolejny nie pojawili się w Ministerstwie Sprawiedliwości, by zapoznać się z dokumentami, o które prosili – napisał resort w przesłanym Informacyjnej Agencji Radiowej oświadczeniu. Podobne pismo trafiło do mediów 8 lipca.

Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości to wyraz “lekceważącego podejścia do znaczenia pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem”.

Jak czytamy w oświadczeniu, chodzi o dokumenty dotyczące Funduszu Sprawiedliwości. 7 lipca posłowie KO zapowiedzieli kontrolę poselską i zażądali dostępu do dokumentacji związanej z wydatkami funduszu za ostatnie pięć lat po tym, jak prezydent Andrzej Duda ułaskawił z zakazu zbliżania się mężczyznę skazanego za przestępstwo seksualne wobec małoletniej krewnej.

Przypomnijmy, wnioskowała o to rodzina mężczyzny. Kobiety wskazywały, że pomógł im w trudnej sytuacji finansowej. Zdaniem posłów opozycji środki z funduszu nie były wydatkowane należycie.

Ministerstwo Sprawiedliwości przekonuje, że politycy Koalicji Obywatelskiej “wykorzystali w kampanii wyborczej dramat ciężko skrzywdzonych w przeszłości kobiet”. Przygotowane przez resort dokumenty pochodzą z lat 2012-2015. Jak informuje ministerstwo, toczyło się wtedy postępowanie w tej sprawie i doszło do prawomocnego skazania sprawcy. Jak czytamy w oświadczeniu, to okres, w którym kobiety miały najbardziej potrzebować pomocy.

Jednocześnie Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że od 2016 roku rosła wysokość pomocy dla ofiar przestępstw. W 2016 roku na pomoc świadczoną przez ośrodki dla pokrzywdzonych przestępstwem przeznaczono 19,7 miliona złotych, w 2017 roku było to 16,4 miliona złotych, w 2018 roku przeznaczono na ten cel 25,3 miliona złotych, a w 2019 było to 75 milionów złotych.

Jak czytamy w oświadczeniu, w 2012 roku organizacje pożytku publicznego otrzymały z Funduszu na pomoc ofiarom przestępstw 1,6 miliona złotych, w 2013 roku było to 10,3 miliona złotych, w 2014 na ten cel przeznaczono 15,6 miliona złotych, a w 2015 roku było to 16,3 miliona złotych.

“Prokuratura Rejonowa w Poznaniu prowadzi postępowanie w sprawie nieprawidłowości w Funduszu w latach 2012-2015, co dowodzi, że to właśnie w okresie rządów PO gospodarowano środkami Funduszu w sposób budzący wątpliwości organów ścigania” – napisano w oświadczeniu.

Ministerstwo przekonuje, że za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy zreformowany Fundusz Sprawiedliwości podjął realne i systematyczne działania na rzecz przeciwdziałania przyczynom przestępczości i pomocy ofiarom przestępstw. W oświadczeniu wymienia ogólnopolską sieć 351 punktów pomocy poszkodowanym, możliwość kontaktu za pośrednictwem internetu i infolinii, 35 milionów złotych wsparcia dla szpitali, oraz 150 milionów złotych dofinansowania dla strażaków z OSP.

Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości, kwestionowanie obecnych działań Funduszu Sprawiedliwości oznacza kwestionowanie udzielenia przez Fundusz w 2019 roku pomocy 25 tysiącom ofiar i świadkom przestępstw, 3 milionom dzieci, które dostały kamizelki odblaskowe i są bezpieczniejsze na drodze, strażakom z OSP, którzy dostali nowy sprzęt ratujący zdrowie i życie obywateli, rodzinom osób, które są w śpiączce, a dostaną szansę wybudzenia w nowej klinice “Budzik” Ewy Błaszczyk, której budowę finansuje Fundusz Sprawiedliwości, oraz pacjentom kilkudziesięciu szpitali, które otrzymały z Funduszu sprzęt ratujący życie.

“Nieobecność polityków Koalicji Obywatelskiej, gdy mogli zapoznać się z dokumentacją Funduszu Sprawiedliwości, świadczy o lekceważeniu przez nich znaczenia pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem” – podsumowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Ministerstwo Sprawiedliwości, wcześn./d rydz/w kj

COMMENTS