1.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Ministerstwo kultury będzie współprowadziło Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz województwo dolnośląskie będą współprowadzić Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. List intencyjny w tej sprawie podpisali wicepremier, szef resortu kultury Piotr Gliński, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski i członek zarządu województwa Tadeusz Samborski. Uroczystość odbyła się w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.
Minister Piotr Gliński mówił, że wsparcie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy to jeden z elementów prowadzonej przez resort kultury polityki historycznej. „Państwo polskie powinno brać odpowiedzialność bezpośrednią za takie kamienie milowe polskiej pamięci i te obozy zagłady, obozy pracy przymusowej, niemieckie obozy, nazistowskie z II wojny światowej, są takimi miejscami” – powiedział. Dodał, że podpisany list intencyjny jest właśnie wyrazem tego wsparcia.
Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski zwrócił uwagę na coraz większe zainteresowanie muzeum. Podkreślił, że odwiedzają je nie tylko turyści z Polski, ale także z Europy i całego świata.
Dyrektor Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy Janusz Barszcz wyjaśniał, że dzięki wsparciu będzie mógł wypełnić misję, której podjął się, kiedy obejmował stanowisko. „Staram się, żeby to muzeum godnie reprezentowało byłych więźniów, ponieważ taką deklarację im złożyłem” – powiedział. Dodał,​ że chodziło o zabezpieczenie konserwatorskie obiektów, organizacje wystaw i prowadzenie działalności oświatowej.
Umowa zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019.
Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy obejmuje teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Gross-Rosen wraz z historycznym kamieniołomem. Więźniowie obozu ginęli z wyczerpania pracą, z chorób, z wycieńczenia i wygłodzenia. Przez KL Groß-Rosen przeszło 125 tysięcy więźniów, z czego 40 tysięcy zmarło. Do najliczniejszych grup więźniów obozu pod względem etnicznym należeli Żydzi, Polacy oraz Rosjanie.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Agata Woźniak/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520