Ministerstwo Finansów: Wpływy z podatków i składek w 2019 roku będą około 40 procent wyższe niż w 2015

Ministerstwo Finansów: Wpływy z podatków i składek w 2019 roku będą około 40 procent wyższe niż w 2015

Wpływy z podatków i składek w 2019 roku będą około 40 procent wyższe niż w 2015 – szacuje Ministerstwo Finansów. Według resortu uszczelnienia podatkowego wymaga sektor handlu detalicznego.
Wiceminister Finansów Leszek Skiba powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że wpływy podatkowe rosną szybciej niż gospodarka. Według niego dochody z VAT-u, PIT-u, CIT-u i składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych w 2019 roku będą o ponad 147 miliardów złotych wyższe niż w roku 2015.
Wiceminister szacuje, że wyłączając wpływ wzrostu gospodarczego, można stwierdzić, że uszczelnienie systemu podatkowego przyniesie w przyszłym roku około 50 miliardów złotych.
Według wiceministra Skiby uszczelnienia podatkowego wymaga jeszcze handel detaliczny i sektor usługowy, chodzi o ograniczenie sprzedaży nierejestrowanej. Przedstawiciel MF wyjaśnia, że receptą na to mają być kasy fiskalne online.
Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że w 2019 roku dochody podatkowe (bez składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych) sięgną około 360 miliardów złotych to około 20 miliardów więcej niż w przypadku szacunków na ten rok.
W ostatnim czasie tempo wzrostu gospodarczego i sprzedaży jest wyższe niż tempo wzrostu dochodów z VAT-u. Wiceminister Skiba tłumaczy, że może być to efekt większych odliczeń podatku i zwrotów.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Karol Tokarczyk/Rita/as

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0