Ministerstwo Finansów: więcej pieniędzy w portfelach Polaków

Ministerstwo Finansów: więcej pieniędzy w portfelach Polaków

Z roku na rok w portfelach Polaków zostaje coraz więcej pieniędzy – przekazało Ministerstwo Finansów. Chodzi o tak zwany dochód rozporządzalny, czyli sumę dochodów po odliczeniu wszystkich podatków i składek.

Resort przekazał, że w ciągu dwóch lat przeciętny dochód rozporządzalny dla statystycznej rodziny z dwójką dzieci, wzrósł z 90 do 100 tysięcy złotych. W kolejnym roku ta kwota ma być wyższa o kolejne 10 tysięcy złotych.

Jak mówił wiceminister finansów Leszek Skiba, na wzrost dochodów polskich rodzin wpłynęła dobra sytuacja gospodarcza oraz wprowadzenie ulg podatkowych i programów socjalnych. “Jest to oczywiście efekt wzrostu wynagrodzeń, czyli działania tych wszystkich ważnych czynników gospodarczych. Gospodarka ma się całkiem dobrze mimo wszystkich lęków i wątpliwości co do tego, że spowolnienie czai się za horyzontem. Z drugiej strony mamy wszystkie nasze działania związane z obniżka PIT-u czy uzupełnieniem programu 500+ o pierwsze dziecko” – mówił wiceminister finansów.

Leszek Skiba podkreślił, że wzrost dochodów odczuli również seniorzy. W porównaniu z ubiegłym rokiem, przeciętny dochód netto w gospodarstwie domowym prowadzonym przez dwoje emerytów, wzrósł o 3 tysiące złotych (do poziomu 24 tysięcy złotych). Resort zaznacza, że to efekt wprowadzenia 13. emerytury oraz skumulowanego wzrostu wysokości minimalnego świadczenia.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Paweł Mytlewski/ap/to/COMMENTS

WORDPRESS: 0