HomeTechnologie

Ministerstwo cyfryzacji zaprezentowało aplikację Protego Safe, która ma wspomóc służbę zdrowia w walce z pandemią koronawirusa

Ministerstwo cyfryzacji zaprezentowało aplikację Protego Safe, która ma wspomóc służbę zdrowia w walce z pandemią koronawirusa

Ministerstwo cyfryzacji zaprezentowało aplikację Protego Safe, która ma wspomóc służbę zdrowia w walce z pandemią koronawirusa. Protego Safe pozwala na dostęp do aktualnych danych na temat patogenu, a także umożliwia rejestrowanie kontaktów z innymi osobami używającymi tej aplikacji. Ma to ułatwić zdefiniowanie ryzyka zakażenia koronawirusem.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski podkreśla, że aplikacja, której najnowszą wersję można od dziś pobierać na smartfony, jest bezpieczna i skuteczna. “Jeśli którykolwiek z użytkowników aplikacji okaże się zakażony, będzie miał możliwość wprowadzenia odpowiedniego jednorazowrgo kodu PIN uruchamiającego moduł powiadomienia. Wszystkie urządzenia, z którymi miała kontakt aplikacja chorej osoby, zostaną powiadomione o tym kontakcie” – wyjaśniał minister Marek Zagórski. Dodał, że powiadomienia będą wysyłane anonimowo i w sposób bezpieczny.

Aplikacja Protego Safe będzie także analizowała długość i intensywność kontaktów oraz określi stopień ryzyka zakażenia poszczególnych osób. Minister cyfryzacji podkreślił, że dane z aplikacji nie będą udostępniane ani ministerstwom, ani inspektorom sanitarnym.

IAR/d kwi/i jf/w hm

COMMENTS