HomeCiekawostki

Ministerstwo cyfryzacji: Najpopularniejsze imiona w pierwszej połowie 2020 roku

Ministerstwo cyfryzacji: Najpopularniejsze imiona w pierwszej połowie 2020 roku

Julia i Antoni to najpopularniejsze imiona wybierane przez rodziców dla swoich dzieci w pierwszej połowie tego roku. Ministerstwo cyfryzacji opublikowało zestawienie najpopularniejszych imion nadawanych dzieciom.

Wśród imion żeńskich najczęściej wybierane imię to Julia. W pierwszym półroczu tego roku 3 tysiące 649 dziewczynek otrzymało to imię. To zmiana w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy najczęściej wybieranym imieniem żeńskich była Zuzanna. To imię znajduje się obecnie na drugim miejscu. Trzecie najpopularniejsze imię dla dziewczynki to Zofia. W “dziesiątce” znalazły się jeszcze Hanna, Maja, Lena, Alicja, Oliwia, Maria oraz Laura.

Wśród imion męskich nie ma zmian w porównaniu z ubiegłym rokiem. Najczęściej wybieranym imieniem jest Antoni – otrzymało je 4 tysiące 37 chłopców. Kolejne miejsca zajmują Jan i Jakub. W “dziesiątce” są jeszcze Aleksander, Franciszek, Szymon, Filip, Mikołaj, Stanisław oraz Wojciech.

Wśród imion kobiecych najrzadziej wybierane były Rebeka, Lotta i Soraja. “Natomiast wśród chłopców możemy spotkać m.in. Zbyszka, Tymura, czy Platona” – informuje resort cyfryzacji.
Ministerstwo przypomina, by wybierając imię dla potomka zrezygnować z takiego, które mogłoby go ośmieszyć. “Co więcej, imię powinno wskazywać też na płeć dziecka” – podkreśla resort cyfryzacji. Jeśli rodzice nie zastosują się do tych zasad, kierownik urzędu stanu cywilnego, może odrzucić ich wybór.

Pełne zestawianie można znaleźć na portalu dane.gov.pl.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Ministerstwo Cyfryzacji/d mk/w Wj

COMMENTS