12 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Minister Ziobro chce delegalizacji Komunistycznej Partii Polski

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o delegalizację Komunistycznej Partii Polski.

 

Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, wniosek został złożony po otrzymaniu zgłoszeń od osób fizycznych. „W pismach kierowanych do prokuratury wskazywały one, że Komunistyczna Partia Polski między innymi odwołuje się w swoim programie i praktykach do totalitarnych metod i praktyk działania komunizmu, co jest niezgodne z Konstytucją RP” – czytamy.

 

Prokuratura Krajowa pisze, że analiza działalności ugrupowania wykazała, iż jego członkowie kwestionują demokratyczny porządek Polski, nawołując do rewolucji na wzór rosyjskiej rewolucji październikowej. Według PK celem partii jest nie tylko przejęcie władzy, lecz także doprowadzenie do przymusowej kolektywizacji i nacjonalizacji.

 

Jak czytamy na stronie internetowej Prokuratury Krajowej, w programie KPP „wyrażony jest zachwyt nad systemem politycznym Związku Radzieckiego”, a jej członkowie przekonują o rzekomej wyższości ustroju panującego w ZSRR w okresie „czerwonego terroru”, wielkiego głodu i terroru stalinowskiego nad wolnorynkowym systemem demokratycznym. „Wychwalają oni także stopień demokratyzacji życia publicznego w ZSRR, krzewienie kultury przez bolszewików i utrwalanie powszechnego dobrobytu. Wszystko, co sowieckie, jest w działalności programowej KPP gloryfikowane i usprawiedliwiane, w tym również radzieccy dowódcy, którzy wsławili się między innymi zwalczaniem polskiego podziemia niepodległościowego, atakiem ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku, czy działaniami Armii Czerwonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku” – wskazuje Prokuratura Krajowa. Jak dodaje, KPP w swoich publikacjach nie tylko nie potępia zbrodni katyńskiej, lecz także wręcz ją relatywizuje. Gloryfikuje takich zbrodniarzy, jak Józef Satlin i Feliks Dzierżyński.

 

W komunikacie czytamy, że w ocenie ministra i prokuratora generalnego dążenie do wprowadzenia w Polsce ustroju komunistycznego na wzór sowieckiej Rosji jest odwoływaniem się do totalitarnych metod i praktyk komunizmu, co zgodnie z prawem jest zakazane. Prokuratura Krajowa podkreśla, że taki zakaz został wprowadzony nie bez powodu, biorąc pod uwagę fakt, że Polska jako państwo została w przeszłości zrujnowana przez totalitaryzmy nazistowski i komunistyczny. „Z tego względu Prokurator Generalny uznał, że zarówno cele, jak i działalność Komunistycznej Partii Polski, muszą zostać uznane za niezgodne z konstytucją, a jej funkcjonowanie powinno zostać przerwane” – czytamy.

 

***

 

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przypomniał, że zgodnie z konstytucją w Polsce nie ma miejsca na jakikolwiek organizacje odwołujące się do komunizmu i narodowego socjalizmu. Skandalem nazwał to, że doszło do rejestracji Komunistycznej Partii Polski, a wniosek o jej delegalizację uznał za zasadny.

 

Wniosek o to złożył do Trybunału Konstytucyjnego minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Profesor Przemysław Czarnek podkreślał w Polskim Radiu 24, że rejestracja Komunistycznej Partii Polski była sprzeczna z prawem. Jak mówił, taka partia nigdy nie powinna była zostać zarejestrowana, a wniosek o to „powinien od początku spotkać się absolutnie z dezaprobatą i odmową”. Minister podkreślił, że na gruncie polskiego prawa konstytucyjnego nie ma możliwości rejestrowania ani partii komunistycznych ani narodowosocjalistycznych i nazistowskich, bo to jest sprzeczne z artykułem 13 konstytucji. „Jeśli ktoś pozwolił na rejestrację [Komunistycznej Partii Polski], to zrobił potężny błąd” – powiedział profesor Czarnek.

 

Minister zwrócił też uwagę na różnice w traktowaniu symboli i nawiązań do komunizmu i narodowego socjalizmu.
Jak mówił, „jesteśmy słusznie bardzo wyczuleni na wszelkie przejawy narodowego socjalizmu – niemieckiego nazizmu. Historia XX wieku i konstytucja absolutnie nakazują nam wyrzucać to z naszego społeczeństwa, z naszego życia społecznego”. W ocenie profesora jesteśmy natomiast mniej wyczuleni na komunizm. „A komunizm tylko tym się różni od narodowego socjalizmu niemieckiego, że wymordował więcej ludzi na świecie” – przypomniał Przemysław Czarnek.

 

Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, wniosek o delegalizację Komunistycznej Partii Polski został złożony po otrzymaniu zgłoszeń od osób fizycznych. W pismach wskazano, że organizacja ta „między innymi odwołuje się w swoim programie i praktykach do totalitarnych metod i praktyk działania komunizmu, co jest niezgodne z Konstytucją RP”, dlatego „jej funkcjonowanie powinno zostać przerwane”.

 

Prokuratura Krajowa pisze, że analiza działalności ugrupowania wykazała, iż jego członkowie kwestionują demokratyczny porządek Polski, nawołując do rewolucji na wzór rosyjskiej rewolucji październikowej. Według PK celem partii jest nie tylko przejęcie władzy, lecz także doprowadzenie do przymusowej kolektywizacji i nacjonalizacji.
Jak czytamy na stronie internetowej Prokuratury Krajowej, w programie KPP „wyrażony jest zachwyt nad systemem politycznym Związku Radzieckiego”, a jej członkowie przekonują o rzekomej wyższości ustroju panującego w ZSRR w okresie „czerwonego terroru”, wielkiego głodu i terroru stalinowskiego nad wolnorynkowym systemem demokratycznym. „Wychwalają oni także stopień demokratyzacji życia publicznego w ZSRR, krzewienie kultury przez bolszewików i utrwalanie powszechnego dobrobytu. Wszystko, co sowieckie, jest w działalności programowej KPP gloryfikowane i usprawiedliwiane, w tym również radzieccy dowódcy, którzy wsławili się między innymi zwalczaniem polskiego podziemia niepodległościowego, atakiem ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku czy działaniami Armii Czerwonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku” – wskazuje Prokuratura Krajowa. Jak dodaje, KPP w swoich publikacjach nie tylko nie potępia zbrodni katyńskiej, lecz także wręcz ją relatywizuje. Gloryfikuje takich zbrodniarzy, jak Józef Stalin i Feliks Dzierżyński.

 

W komunikacie czytamy, że w ocenie ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego dążenie do wprowadzenia w Polsce ustroju komunistycznego na wzór sowieckiej Rosji jest odwoływaniem się do totalitarnych metod i praktyk komunizmu, co zgodnie z prawem jest zakazane. Prokuratura Krajowa podkreśla, że taki zakaz został wprowadzony nie bez powodu, biorąc pod uwagę fakt, że Polska jako państwo została w przeszłości zrujnowana przez totalitaryzmy nazistowski i komunistyczny.

 


IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Polskie Radio 24 & wcześn./d jl/w dw/w hm

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Prokuratura Krajowa/d md/w dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520