13.6 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Minister zdrowia: W Święto Niepodległości zostańmy w domu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Minister zdrowia Adam Niedzielski zaapelował o to, by jutro, w Święto Niepodległości, które jest dniem wolnym od pracy, ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, pozostać w domu.

„Chciałem zaapelować w związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości 11 listopada. Ono będzie w tym roku świętem nietypowym. Musimy ograniczyć się do małych grup – w tym roku wyrazem patriotyzmu niech będzie to, że zostaniemy w domu”- mówił minister.

Szef resortu zdrowia podziękował też Wojsku Polskiemu – siłom operacyjnym i żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej.

„WOT bardzo pomaga w realizacji zadań, w administrowaniu łóżkami. Mamy żołnierzy w punktach pobrań czy pomagających w codziennych czynnościach w szpitalu”- mówił Adam Niedzielski podczas spotkania z dziennikarzami w szpitalu tymczasowym na PGE Narodowym.

Minister poinformował, że w listopadzie udało się zwiększyć dostępność łóżek o prawie 11 tysięcy. „Będziemy chcieli przekształcić infrastrukturę do 35 tysięcy, a dalsze łóżka będziemy wykorzystywali w ramach szpitali tymczasowych”- powiedział minister.

„Staramy się, żeby dodatkowe łóżka, dodatkowy personel stale wyprzedzały tempo wzrostu pandemii. Cały czas udaje nam się utrzymać bufor bezpieczeństwa łóżek” -podkreślał minister Adam Niedzielski.

 

***

 

11 listopada 1918 roku w związku z rozejmem w Compiegne kończącym I wojnę światową, Polska odzyskała niepodległość. Jednak jak zauważają historycy, ta data to jedynie symbol i moment, w których władzę w Warszawie przejął Józef Piłsudski, proces odzyskiwania wolności był znacznie dłuższy oraz bardziej skomplikowany.

Przełomowym w procesie odzyskiwania wolności był rok 1918. Wtedy upadło trzech zaborców, którzy podzielili między siebie Rzeczpospolitą 123 lata wcześniej. Jesienią 1918 roku Prusy – podobnie jak wcześniej Rosję – ogarnęła rewolucja, a na południu rozpadały się Austro-Węgry.

„Kalendarz świętowania niepodległości powinien mieć co najmniej kilka tygodni, każde duże polskie miasto w inny dzień cieszyło się z wolności” – mówi profesor Andrzej Chwalba z Uniwersytetu Jagielońskiego. „W Krakowie cieszono się już 1 listopada kiedy w mieście zawisły biało-czerwone flagi.

Podobnie było w Tarnowie i innych miastach. W Lublinie i Kielcach stało się to kilka dni później bowiem rozbrojono Austriaków” – powiedział historyk.

Sam Józef Piłsudski za najważniejszą datę dotyczącą odzyskania niepodległości uważał nie 11 listopada, a 6 sierpnia – przypomina profesor Andrzej Chwalba.

„6 sierpnia strzelny Piłsudskiego przekroczyli granicę Galicji i Rosji i rozpoczęli – jak sami to nazywali – wojnę o Polskę. Piłsudski uważał, że to jest wielki dzień” – powiedział profesor Andrzej Chwalba.
Państwowe święto odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada ustanowił Sejm w 1937 roku. W tym roku odbyły się także jego pierwsze zorganizowane i ogólnopolskie obchody.

 

 

 

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Lis/i wz/e dyd
IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/TT/w dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520