11.5 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Minister zdrowia : W następnych latach na finansowanie Narodowej Strategii Onkologicznej przeznaczonych będzie 11 miliardów złotych

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że w następnych latach na finansowanie Narodowej Strategii Onkologicznej przeznaczonych będzie 11 miliardów złotych. Minister podkreślał, że z tych środków finansowane są także inne rzeczy, które związane są z onkologią.

„W 2020 roku planujemy wydać ponad 11 miliardów złotych na onkologię – na świadczenia w zakresie onkologii. Oczywiście do tego dochodzą działania, które nie są otagowane, jako onkologiczne, choćby lekarze pierwszego kontaktu, czy innych specjalizacji, które mają do czynienia z pacjentami onkologicznymi. Mając te dane z NFZ, widzimy, że wydajemy ponad 3 miliardy więcej niż w roku 2015” – zauważył minister.

Minister podkreślał, że pieniądze na onkologię są stale zwiększane. „Finansowanie jest na poziomie powyżej 5 miliardów z samego budżetu ministerstwa zdrowia, natomiast do tego dochodzą działania NFZ, czy agencji badań medycznych, które się sumują z tymi kwotami. W związku z tym koszt sumaryczny realizacji strategii będzie około 11 miliardów złotych w przeciągu tych lat. Tych pieniędzy wcześniej nie było i trudno mówić, że pieniądze nie są zwiększane, bo niewątpliwie one są” – wyjaśnił Łukasz Szumowski.

Narodowa Strategia Onkologiczna to cały system opieki nad chorymi na nowotwór. Jej podstawą jest ustawa przyjęta w 2018 roku. System wprowadza nowoczesne rozwiązania w zakresie leczenia, profilaktyki, zapobiegania i wczesnego wykrywania, a także ustanowienie koordynatora dla każdej osoby, która prowadzi indywidualnie tok leczenia pacjenta. Ustawa i program powstały z inicjatywy i zostały opracowane przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/TVPInfo, wczesn./Wj/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520