"> Minister zdrowia o szczepieniach ochronnych "Ta inicjatywa uświadamia nam jak duże demony krążą wokół różnych działań medycznych" - wiadomosci.com

Minister zdrowia o szczepieniach ochronnych “Ta inicjatywa uświadamia nam jak duże demony krążą wokół różnych działań medycznych”

Minister zdrowia o szczepieniach ochronnych “Ta inicjatywa uświadamia nam jak duże demony krążą wokół różnych działań medycznych”

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że nie widzi nic wartościowego w obywatelskim projekcie nowelizacji ustawy zakładającym likwidację obowiązku szczepień ochronnych. Na początku miesiąca Sejm skierował projekt do prac w komisjach: Zdrowia oraz Polityki Społecznej i Rodziny.

Gość Polskiego Radia 24 wyraził nadzieję, że projekt nie zostanie przyjęty. “Ta inicjatywa uświadamia nam jak duże demony krążą wokół różnych działań medycznych” – podkreślił szef resortu zdrowia. Dodał, że widzi w związku z tym wielką potrzebę działań uświadamiających ludziom znaczenie szczepień profilaktycznych, ratujących życie wielu osobom i zapobiegających rozprzestrzenianiu się groźnych chorób.

Projekt ustawy, pod którym podpisało się ponad 120 tysięcy wnioskodawców, przewiduje likwidację obowiązku szczepień ochronnych. Jego autorzy obawiają się ewentualnych skutków ubocznych niektórych szczepionek. Proponują, by ostateczną decyzję o szczepieniu podejmowali obywatele. Proponowana nowelizacja zakłada możliwość doraźnego nakładania przez ministra zdrowia lub wojewodę obowiązku szczepień w razie zagrożenia epidemią. Pod projektem podpisało się 120 tysięcy osób.

Ministerstwo zdrowia argumentuje, że obowiązek poddawania się przez wskazane grupy osób szczepieniom ochronnym przeciwko określonym chorobom zakaźnym istnieje w Polsce od niemal 60 lat. Realizacja programu szczepień ochronnych odgrywa ważną rolę w kształtowaniu zdrowia publicznego, zapobiegając występowaniu chorób zakaźnych i ich następstw.

IAR/PR24/zrCOMMENTS

WORDPRESS: 0