HomePOLSKAPILNE

Minister zdrowia Łukasz Szumowski: Nie ma w Polsce potwierdzonego zakażenia koronawirusem

Minister zdrowia Łukasz Szumowski: Nie ma w Polsce potwierdzonego zakażenia koronawirusem

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że nie ma w Polsce potwierdzonego zakażenia koronawirusem z Chin. Dotychczas było diagnozowanych kilkunastu pacjentów z objawami przeziębienia, które wróciły z Chin, ale u żadnego nie potwierdzono obecności koronawirusa. Szef resortu dodał, że stan każdego pacjanta z objawami, które mogą budzić zaniepokojenie, jest bardzo dokładnie analizowany.

Z danych, którymi dysponuje ministerstwo zdrowia, wynika, że koronawirus jest takiego ryzyka, jak infekcja wirusem grypy i mniej więcej tak samo zakaźny jak infekcja tym wirusem – wyjaśniał Łukasz Szumowski. W ocenie szefa resortu zdrowia “nie każdy pacjent, który miał kontakt z wirusem, będzie chory i nie każdy chory pacjent będzie miał istotne problemy zdrowotne, ale oczywiście wszystkie oddziały zakaźne muszą być w pełnej gotowości”.

Minister Łukasz Szumowski powiedział na specjalnym spotkaniu z dziennikarzami, że służby są w gotowości i działają prewencyjnie. Powiedział też, że “na pewno taki przypadek zakażenia pojawi się w Polsce prędzej czy później”. “Trzeba być rozsądnym i patrzeć na naturalną drogę rozprzestrzeniania się infekcji wirusowych. Zawsze była ona taka, że wirusy prędzej czy później się pojawiały, ale najważnejsze, żeby wdrożyć wszystkie procedury identyfikacji tych pacjentów” – powiedział Łukasz Szumowski.

Polska zamówiła już gotowe testy pozwalające szybko zdiagnozować nowego koronawirusa z Chin. Obecnie wszystkie materiały do badań w tym kierunku są wysyłane do Berlina.
W całych Chinach liczba zarażonych nowym typem koronawirusa wzrosła do prawie do 6000. 132 osoby zmarły. Według danych oficjalnych na całym świecie – poza Chinami – odnotowano niespełna 60 przypadków zarażenia, najwięcej w Azji Południowo-Wschodniej. W Europie Niemcy potwierdziły 4 przypadki zarażenia patogenem, a Francja 3.

Na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz ministerstwa zdrowia zamieszczane są bieżące komunikaty dotyczące zasad postępowania osób z podejrzeniem zakażenia nowym koronawirusem. Informacje dla podróżnych zamieszcza na swych stronach MSZ. Resort dyplomacji odradza także wszelkie podróże do prowincji Hubei i zaleca zachowanie szczególnej ostrożności na pozostałym terytorium Chin.

Informacyjna Agencja Radiowa IAR/wczesn/Kurek/dw

COMMENTS