Minister zdrowia: Koronawirusa w Polsce nie ma, ale wyniki cały czas spływają i są analizowane

Minister zdrowia: Koronawirusa w Polsce nie ma, ale wyniki cały czas spływają i są analizowane

Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił w TVP Info, że przeznaczenie stu milionów złotych dla szpitali na przygotowania do przyjęcia pacjentów, którzy mogą być zakażeni koronawirusem, to dopiero początek działań rządowych. Po raz kolejny zapewnił, że w Polsce nie ma jeszcze potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem, ale, jak mówił, wyniki cały czas spływają i są analizowane.

Minister Łukasz Szumowski wyjaśniał, że przyznanie kolejnych środków, wymaga działań legislacyjnych. “Pan prezydent Andrzej Duda tutaj poprosił panią marszałek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu. Po pierwsze po to, żeby mógł powiedzieć, jak wygląda przygotowanie, ale po drugie są takie drobne dociągnięcia wszystkich legislacyjnych spraw, no choćby sprawy finansowe” – podkreślił minister.

Nadzwyczajne posiedzenie Sejmu odbędzie się w poniedziałek. Początek obrad o 10.00. Tematem posiedzenia ma być sytuacja epidemiologiczna związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował wcześniej, że rząd przeznaczy 100 milionów złotych dla szpitali na przygotowania do przyjęcia pacjentów, którzy mogą być zakażeni koronawirusem. Szpitale będą mogły aplikować o dodatkowe pieniądze za pośrednictwem wojewodów. Minister Michał Dworczyk poinformował również, że zamówiono dodatkowe 30 tysięcy testów do badania osób potencjalnie zarażonych.

Premier wydał wojewodom polecenie wprowadzenia podwyższonej gotowości w szpitalach. Oznacza to, że wojewodowie mogą teraz decyzją administracyjną pod rygorem natychmiastowej wykonalności zlecać szpitalom wykonanie określonych zadań. Wszystkie szpitale otrzymały wczoraj w nocy jednolitą instrukcję postępowania w razie wystąpienia zagrożenia.

Wojewódzkie Inspektoraty Sanitarne będą pracowały przez całą dobę z powodu zagrożenia koronawirusem. Wojewodowie są przygotowani na ewentualne pojawienie się koronawirusa w Polsce.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/TVPInfo, wczesn./d Wj/w dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0