HomePOLSKA

Minister zdrowia Adam Niedzielski: “Bezpiecznik, który wprowadziliśmy, zadziałał”

Minister zdrowia Adam Niedzielski: “Bezpiecznik, który wprowadziliśmy, zadziałał”

– Ten bezpiecznik, który wprowadziliśmy, zadziałał, bo liczba zachorowań jest mniejsza, ale obserwujemy również, że w skali ogólnopolskiej pojawiają się dni, kiedy liczba hospitalizacji maleje – mówił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister Adam Niedzielski przekonywał, że obostrzenia, które wprowadził rząd są skuteczne, gdyż liczba zachorowań jest mniejsza, ale obserwujemy również, że w skali ogólnopolskiej pojawiają się dni, kiedy liczba hospitalizacji maleje. – Mamy jednak bardzo dużą liczbę zgonów. Dzisiaj mamy liczbę, która jest największa w całej epidemii. To najtrudniejsze zagadnienie. Intensywnie pracujemy, żeby na każdym etapie procesu leczniczego zapewnić takie rozwiązania, które będą ją zmniejszały – mówił.

 

Minister poinformował, ze resort zdrowia przeszedł na inny system sprawozdawczości. – Do tej pory bazowaliśmy na rejestrach sanepidu, które były w sposób centralny raportowane. Ten system charakteryzował się opóźnieniami – mówił. Niedzielski dodał, że ten wcześniejszy system sprawozdawczości nie pokazywał stanu bieżącego tylko stan sprzed minimum doby.

 

Przekazał, że nowy system ma zupełnie inną jakość. Polega na zapisach informatycznych, które wpisywane są już na poziomie laboratorium do systemu. – To opóźnienie, które zlikwidowaliśmy powoduje przesunięcie momentu, kiedy pokazujemy, gdzie jesteśmy w pandemii. Mimo pewnej tendencji zmniejszenia, to dzienna liczba zachorowań 10-15 tysięcy to wciąż ogromne obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej – zaznaczył szef resortu zdrowia.

 

AIP

COMMENTS