HomePOLSKA

Minister Tchórzewski jest w poważnych opałach. Chodzi o ceny prądu. Czy tym razem wyjdzie z opresji?

Minister Tchórzewski jest w poważnych opałach. Chodzi o ceny prądu. Czy tym razem wyjdzie z opresji?

Szef rządu Matusz Morawiecki może zdymisjonować ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego – dowiedziała się nieoficjalnie „Rzeczpospolita”. Chodzi o podwyżki cen prądu.

W rządzie ma trać spór dotyczący tego jak złagodzić skutki rosnących cen energii elektrycznej. „Po serii niedomówień i płynących z resortu energii sprzecznych informacji w sprawie podwyżek cen prądu możliwa jest dymisja ministra Krzysztofa Tchórzewskiego” – czytamy w dzienniku.

 

W związku z tym forsowany przez Tchórzewskiego projekt ustawy o wypłacie rekompensat dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm może ostatecznie trafić do kosza, jeszcze zanim ujrzał światło dzienne. Gazeta przypomina, że pomysł ministra energii, który zakładał nałożenie na firmy energetyczne jednorazowej „opłaty klimatycznej” spotkał się z ostrą krytyką ekspertów. Pieniądze te miały pomóc sfinansować rekompensaty, ale obniżyłyby zyski energetyki o 1 mld zł i uderzyły w akcjonariuszy tych firm.

 

Analizowana jest możliwość obniżenia akcyzy na energię elektryczną, a także innych opłat, które wchodzą w skład rachunku za prąd. Trwają obliczenia, jak mocno obniżyć te stawki, by rachunek pozostał bez zmian mimo wyższej ceny samego prądu. Z informacji dziennika wynika jednak, że być może tym problemem zajmie się już ktoś inny, bo w najbliższych dniach może dojść do zmiany ministra energii. O takiej możliwości mówi się zresztą od miesięcy.

 

– Minister Tchórzewski jest w poważnych opałach. Czy tym razem wyjdzie z opresji? Teraz może być inaczej – twierdzi anonimowy wysokiej rangi przedstawiciel rządu, cytowany przez gazetę. Z kolei osoba z otoczenia ministra podkreśliła, że „Tchórzewskiego” próbowano odwołać już kilka razy. – Przyzwyczaił się do tego. Stał się już niemal nieśmiertelny – twierdzi informator.

 

COMMENTS