HomePOLSKA

Minister Szumowski: Pojawiły się lek i szczepionka na koronawirusa

Minister Szumowski: Pojawiły się lek i szczepionka na koronawirusa

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że opracowano już pierwszy lek i pierwszą szczepionkę na koronawirusa. Prace badawcze nad lekiem prowadzono również w Polsce, a tempo opracowania zarówno leku, jak i szczepionki było zdaniem ministra zdrowia niezwykle szybkie.
“Pierwsza grupa badawcza w Stanach Zjednoczonych przeprowadziła testy ze swoją szczepionką i okazuje się, że ta szczepionka daje efekty, to znaczy wytwarza przeciwciała” – mówił szef resortu zdrowia.
Minister Szumowski dodał, że pierwsze badania kliniczne wykazują, że lek Remdesivir jest skuteczny w walce z koronawirusem.
“Poprawia się stan chorych po zastosowaniu tego leku, szybciej zdrowieją, szybciej mogą wyjść ze szpitala. To daje podstawy do tego, żeby lek zarejestrować jako lek na Covid i daje ludziom szanse na ratowanie ich zdrowia” – powiedział minister zdrowia.
Ramdesivir został zatwierdzony przez Europejską Agencję Leków do leczenia osób zakażonych koronawirusem. Badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych i Europie wykazały, że skraca on czas powrotu do zdrowia z średnio 15 do 11 dni.
Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 195 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Spośród nich 150 potwierdzono na Śląsku. Resort zdrowia poinformował także o pięciu kolejnych zgonach. Do tej pory w Polsce wyzdrowiało niemal 8 tysięcy osób zakażonych koronawirusem.

IAR/TVP Info/wcześn./d kwi/i jf/w sk

COMMENTS