Minister Środowiska: Odstrzał dzików będzie mniejszy niż w zeszłych latach

Minister Środowiska: Odstrzał dzików będzie mniejszy niż w zeszłych latach

Odstrzał dzików będzie mniejszy niż w zeszłych latach. Takie zapewnienie złożył na antenie Radiowej Jedynki minister środowiska Henryk Kowalczyk. Zapowiedział też, że wyda dziś zalecenie, by nie strzelać do prośnych loch.

Gość Sygnałów Dnia odniósł się do informacji medialnych, z których wynika, że w kończącym się sezonie łowieckim zostanie wybita rekordowa liczba dzików. Minister Kowalczyk podkreślił, że w liczba ta będzie mniejsza niż w poprzednich latach. Licząc od marca zeszłego roku dotychczas pozyskano 168 tysięcy sztuk zwierząt. Zapewnił, że do końca sezonu zostanie odstrzelonych jeszcze 10 tysięcy oraz kilka tysięcy w ramach odstrzału interwencyjnego. Kowalczyk przypomniał, że w poprzednich latach liczba zastrzelonych dzików przekraczała 200 tysięcy sztuk.

Według statystyk łowieckich liczba odstrzeliwanych sezonowo dzików przekraczała 200 tysięcy między innymi w latach 2008-2009, 2010-2011, 2012-2013 czy 2013-2014.

Minister zapowiedział, że wyda zalecenie, by podczas nadchodzącego odstrzału nie zabijać ciężarnych loch ani tych, które prowadzą młode. Podkreślił jednocześnie, że strzelanie do ciężarnych loch jest sprzeczne z prawem. Przypomniał, że cały czas obowiązuje rozporządzenie, które jednoznacznie reguluje tę kwestię. Dodał, że odpowiedzialna w resorcie za łowiectwo Małgorzata Golińska wydała pismo zalecające, by strzelać do loch przed okresem rozrodowym.

Minister podkreślił, że nigdy nie było zalecenia, by zabijać ciężarne lochy. Zapewnił jednocześnie, że odstrzał interwencyjny ograniczy rozprzestrzenianie się choroby ASF w Polsce.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/A. Pszoniak/asCOMMENTS

WORDPRESS: 0