HomePOLSKAPILNE

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg o 13. i 14. emeryturze

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg o 13. i 14. emeryturze

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapewniła, że 13. emerytury będą rozwiązaniem stałym. W Programie 1 Polskiego Radia przypomniała, że prezydent Andrzej Duda ma dziś podpisać ustawę o dodatkowym rocznym świadczeniu dla emerytów i rencistów.

“Świadczenie będzie wypłacane w kwietniu. I właśnie dzięki podpisowi pana prezydenta już wszystko będzie mogło stać się faktem. ZUS jest gotowy, razem ze swoimi świadczeniami. Emeryturę na poziomie minimalnej emerytury, czyli brutto 1200 złotych dostaną nasi emeryci i renciści. Właśnie to jest ta nasza więź międzypokoleniowa, to podziękowanie” – powiedziała.

Minister Maląg w Sygnałach Dnia dodała, że rząd na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się projektem ustawy o 14. emeryturze.

“Dotyczy to roku 2021. Wszyscy emeryci i renciści, którzy będą objęci świadczeniami emerytalnymi na dzień 31 października 2021, dostaną to świadczenie. Wypłaty będą w listopadzie i w grudniu. Projekt zakłada, że na poziomie minimalnej emerytury, takiej, jaka ona będzie w roku 2021. Tutaj jest zmiana – przy 14. emeryturze będzie próg dochodowy na poziomie 2900 złotych” – wyjaśniła szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Zaznaczyła, że nie jest to ostateczna wersja projektu.

Uroczyste podpisanie ustawy o tzw. 13. emeryturze zostanie dokonane przez prezydenta Andrzeja Dudę o godzinie 15.00 w Żyrardowie w hali widowiskowej Aqua Park.

Trzynastki trafią do emerytów i rencistów z powszechnego systemu ubezpieczeniowego, rencistów i emerytów rolników, osób otrzymujących emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, zasiłki przedemerytalne, świadczenia przedemerytalne, renty socjalne, renty rodzinne oraz renty inwalidzkie i renty wojenne. Trzynasta emerytura będzie przysługiwała z urzędu, co oznacza, że aby ją otrzymać, nie trzeba będzie składać żadnych wniosków. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ono wliczane do dochodu.

W tym roku trzynastki otrzyma 9,8 milionów osób. Na ich wypłatę przeznaczono z budżetu państwa 11,75 miliardów złotych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/PR1, wczesn./Wj/sk

fot. gov.pl

COMMENTS