11.5 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Minister Rafalska zaprezentowała projekt ustawy mającej poprawić ściąganie alimentów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Aktywizacja zawodowa dłużników alimentacyjnych i większa odpowiedzialność pracodawcy przy świadomym zatrudnianiu osób zalegających z płaceniem alimentów. To niektóre rozwiązania, jakie przewiduje projekt ustawy mającej poprawić skuteczne egzekwowanie alimentów.

Propozycję nowych przepisów przedstawiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Minister zaproponowała, żeby w sytuacji organizowania robót publicznych, pierwszeństwo w zatrudnieniu miały osoby, które są dłużnikami alimentacyjnymi.

Resort pracy chce między innymi poprawy przepływu informacji między instytucjami posiadającymi dane na temat osób zalegających z płaceniem alimentów a komornikami, egzekucji alimentów z diet oraz podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk mówi, że projekt wprowadza solidarną odpowiedzialność pracodawców za zatrudnianie dłużników alimentacyjnych na czarno.
Wyjaśnił, że w ministerstwie trwają prace nad zbudowaniem rejestru dłużników alimentacyjnych. – Każdy pracodawca, który zatrudnia pracownika na czarno, jeżeli będzie miał możliwość wglądu do tego rejestru i zdecyduje się na to, będzie ponosił solidarną odpowiedzialność za zobowiązania alimentacyjne – do rocznej kwoty alimentów – podkreślił Bartosz Marczuk.

Projekt trafi teraz do konsultacji społecznych i międzyresortowych. Według danych MRPiPS, kwota zadłużenia z nowego Funduszu Alimentacyjnego na koniec 2017 roku wyniosła ponad 10 mld złotych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520