HomePOLSKA

Minister obrony Mariusz Błaszczak: Dodatkowy tysiąc amerykańskich żołnierzy trafi do Polski

Minister obrony Mariusz Błaszczak: Dodatkowy tysiąc amerykańskich żołnierzy trafi do Polski

W Polsce będzie więcej amerykańskich żołnierzy i – najważniejsze w regionie – Dowództwo Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych – poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak po zakończeniu negocjacji nad polsko-amerykańską Wspólną Deklaracją Współpracy Obronnej.

Obecnie trwają ostatnie prace nad finalną treścią porozumienia. W krótkim czasie ma ono zostać przyjęta przez oba kraje.

Jak powiedział szef MON-u Mariusz Błaszczak, osiągnięcie porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi to ważny moment dla bezpieczeństwa naszego kraju. Umowa gwarantuje, że w Polsce będzie stacjonowało przynajmniej o tysiąc żołnierzy amerykańskich więcej niż dotychczas.

Zgodnie z porozumieniem w Polsce zostanie zlokalizowane dowództwo korpusu wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych.

“Jest to najważniejsze dowództwo w naszej części Europy, dowództwo, które będzie sprawowało swoją rolę w stosunku do wszystkich sił amerykańskich operujących na wschodniej flance NATO” – mówił minister Błaszczak.

Oznacza to, że oprócz obecnego już w Polsce dowództwa dywizji, zlokalizowane tutaj będzie także dowództwo większego związku taktycznego sprawującego dowodzenie nad kilkoma dywizjami amerykańskimi.

Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że strona polska nie przesądza o tym, z jakich krajów amerykańscy żołnierze zostaną przeniesieni do Polski. Decyzja w tej sprawie należy do Stanów Zjednoczonych.

Zadowolenie z osiągniętego porozumienia wyraziła ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. W mediach społecznościowych napisała, że jest to realizacja wspólnej wizji prezydenta Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy dotyczącej amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Mytlewski, #Drążkiewicz/d kwi/i jf/w dyd

COMMENTS