Minister Mucha: Zaprzysiężenie sędziów Sądu Najwyższego przez Andrzeja Dudę będzie realizacją przepisów prawa

Minister Mucha: Zaprzysiężenie sędziów Sądu Najwyższego przez Andrzeja Dudę będzie realizacją przepisów prawa

Zastępca szefa kancelarii prezydenta Paweł Mucha powiedział, że zaprzysiężenie sędziów Sądu Najwyższego przez Andrzeja Dudę będzie realizacją przepisów prawa.

Prezydencki minister odniósł się w radiowej Jedynce do opinii, że powołanie sędziów może kolidować z niedawnym orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego o zabezpieczeniu postępowań dotyczących nominacji sędziów do Sądu Najwyższego. Według nieoficjalnych informacji prezydent ma powołać sędziów dzisiaj o godzinie 11.00 bez udziału mediów. Nominacje z rąk głowy państwa mieliby odebrać sędziowie izb: cywilnej, karnej oraz skargi nadzwyczajnej.

“Sądy nie zmieniają ustawy i nie mogą wchodzić w procedurę zmiany ustawy”, tłumaczył w “Sygnałach dnia” Paweł Mucha. “Mamy sytuację taką: weryfikowane przez KRS uchwały trafiają do prezydenta. Jest procedura określona w przepisie 179 Konstytucji – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa powołuje sędziów. Jeżeli pan Prezydent podejmie taką decyzją, a nie jest tajemnicą, że Andrzej Duda planuje taką aktywność , to mamy powołanie sędziów”, dodał Paweł Mucha.

Od czerwca w Sądzie Najwyższym jest do obsadzenia 44 stanowisk sędziowskich.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ Martyna Szymczakowska/zr

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0