HomePOLSKA

Minister Michał Woś: Stan polskich lasów poprawia się

Minister Michał Woś: Stan polskich lasów poprawia się

W Ministerstwie Środowiska podpisano umowę na wykonanie Wielkoobszarowej Inwentaryzacji Stanu Lasów w Polsce w latach 2020-2024.

Podczas konferencji prasowej Minister Środowiska Michał Woś mówił, że stan polskich lasów poprawia się, świadczą o tym prowadzone badania. Dodał, że przybywa drzew, a co 8. drzewo w Polsce ma powyżej stu lat. „W ciągu ostatnich 10 lat zasoby związane z drzewostanem ponad stuletnim wzrosły o 25 procent. O 10 procent wzrosły gatunki liściaste drzew, co jest ważne w związku ze zmianami klimatycznymi.” – zaznaczył. Minister podkreślił również, że 530 tysięcy hektarów – to obszar całkowicie wyłączony z pozyskania drewna w Polsce. Dla porównania wszystkie parki narodowe w kraju zajmują 517 tysięcy hektarów.

Minister Woś odniósł się również do dzisiejszej akcji Greenpeace. Aktywiści organizacji rano wspięli się na gmach ministerstwa i zawiesili na nim baner przedstawiający karykaturę ministra Wosia wycinającego drzewa. Minister środowiska mówił, że jest część organizacji, które żyją z protestowania. „Jest garstka organizacji, które na trosce o przyrodę, którą Polacy mają w sercu, robią sobie model biznesowy. A skupienie uwagi tymi spektakularnymi wydarzeniami powoduje, że kupują sobie czas antenowy” – dodał.

Lasy w Polsce zajmują obecnie 29,6 procent powierzchni Polski. W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano przyrost o 188 tysięcy hektarów. W ciągu ostatnich 10 lat zasoby drzewne przyrosły o 15 procent do 2 miliardów 645 milionów metrów sześciennych.

IAR/ Informacyjna Agencja Radiowa/#Stankiewicz/w łp

COMMENTS