HomePOLSKAPILNE

Minister klimatu Michał Kurtyka: Udział węgla w polskim mixie energetycznym będzie malał

Minister klimatu Michał Kurtyka: Udział węgla w polskim mixie energetycznym będzie malał

Minister klimatu Michał Kurtyka powiedział, że transformacja energetyczna Polski nie może doprowadzić do tego, żeby powstały problemy z dostawami prądu.

Minister podkreślił w Programie 3 Polskiego Radia, że udział węgla w polskim mixie energetycznym będzie malał. “Co do tego myślę, konsensus jest bezdyskusyjny, natomiast to, jakie tempo tego procesu będzie, bardzo zależy od uwarunkowań społecznych, bardzo zależy od uwarunkowań technologicznych, bardzo zależy na samym końcu właśnie od naszych możliwości finansowych” – podkreślił minister klimatu.

To nie jest tak, że jako społeczeństwo możemy funkcjonować w tych samych realiach w których funkcjonują na przykład Holendrzy – dodał Michał Kurtyka podkreślając, że w innych krajach Unii Europejskiej udział węgla w energetyce jest mniejszy.

Minister klimatu powiedział również, że rząd dąży do pozyskiwania energii z farm wiatrowych na Bałtyku, z czym wiąże się program inwestycyjny. Nowe źródła energii mają stopniowo zastępować elektrownie wykorzystujące paliwa kopalne.

IAR/wcześ./PR3/sp/Siekaj

COMMENTS