HomePOLSKA

Minister Kamiński o wsparciu dla poszkodowanych w wyniku powodzi

Minister Kamiński o wsparciu dla poszkodowanych w wyniku powodzi

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński powiedział, że część poszkodowanych w wyniku nawałnic mieszkańców południowej części kraju otrzymała już doraźną pomoc. Dodał, że sytuacja jest opanowana, ale w najbliższych dniach pomocy mogą potrzebować mieszkańcy Podkarpacia, gdzie przewiduje się jeszcze wzmożone opady deszczu.

Jak powiedział minister Mariusz Kamiński, największe straty są na terenie województwa Małopolskiego. 250 rodzin z regionu otrzymało już pierwsze zasiłki. “Na terenie Małopolski mamy wstępne podsumowanie strat z 11 gmin, wojewodowie wypłacili szybkie zasiłki dla osób, które poniosły straty w wyniku klęski żywiołowej na kwotę ponad miliona 100 tysięcy złotych. To jest pomoc doraźna, trwają szacunki strat dotyczące budynków mieszkalnych i gospodarczych” – mówił.

Szef MSWiA dodał, że doraźna pomoc ze strony wojewody wynosi sześć tysięcy złotych. “Jeżeli chodzi o remont czy odbudowę budynków mieszkalnych, wojewoda – korzystając z rezerwy, która jest w dyspozycji ministra spraw wewnętrznych – może wypłacić zasiłek do 200 tysięcy złotych w wypadku budynków mieszkalnych, w wypadku budynków gospodarczych – do 100 tysięcy złotych” – mówił szef resortu.

Minister Mariusz Kamiński mówił, że największy kryzys mamy już za sobą, stan alarmu przeciwpowodziowego występuje na Podkarpaciu. W ciągu sześciu dni strażacy interweniowali 11 tysięcy razy i są przygotowani do dalszych działań. Do interwencji przygotowane są trzy tysiące strażaków Państwowej Straży pożarnej w każdym regionie Polski oraz 12 tysięcy druhów Ochotniczej Straży Pożarnej. Przygotowano 20 milionów worków przeciwpowodziowych i 120 maszyn, które je napełniają, a także środki materialne niezbędne do udzielenia pomocy.

IAR/ Informacyjna Agencja Radiowa/ #Jędrzejczyk/w hm

COMMENTS