HomeUncategorized

Minister Jacek Czaputowicz odwiedzil Chicago

Minister Jacek Czaputowicz odwiedzil Chicago

CHICAGO (In.wl.) Jacek Czaputowicz, Minister Spraw Zagranicznych RP odwiedził Chicago w środę, 21 sierpnia, gdzie uczestniczyl w kilku spotkaniach z Polonią. Szef MSZ rozpoczął wizytę w Chicago od złożenia wieńca przed Pomnikiem Katyńskim w Niles, Illinois i złożenia wiązanki kwiatów przed Tablicą Smoleńską, upamiętniającą ofiary tragicznej katastrofy pod Smoleńskiem w 2010 roku. Minister rozmawiał krótko z Anną Wójtowicz, córką śp Wojciecha Seweryna, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

 

Minister Czaputowicz odwiedził następnie Kościół św. Trójcy w pobliżu centrum Chicago, gdzie spotkał się z polonijnymi duchownymi i pracownikami polskiego schroniska dla bezdomnych.

Kolejnym etapem wizyty ministrra Czaputowicza była wizyta w Muzeum Polskim w Ameryce, gdzie spotkał się z zarządem i pracownikami Muzeum oraz z polonijnymi mediami.

Szef MSZ wygłosił krótkie oświadczenie o celach jego wizyty w Nowym Jorku, w Chicago.

Szef MSZ  podkreślił  ważność kontaktów pomiedzy Polską a Polonią. Zapewniał Polonię poprzez przedstawicieli mediów polonijnych o poparciu ze strony władz polskich. Mówił między innymi o działaniach w zakresie kultury, edukacji oraz zapewniał o wsparciu dla osób, które decydują się na powrót z emigracji do Polski.

Minister dziękował amerykańskiej Polonii za podtrzymywanie polskości, nauczania historii, udzielania pomocy socjalnej potrzebujacym rodakom.

Szef MSZ zaapelował do Polonii o udział w nadchodzących wyborach parlamentarnych jesienią b.r.  Apelując o udział w nadchodzących wyborach, minister zwracał uwagę na wagę kontaktu Polonii z krajem. “Liczymy, że społeczność polonijna weźmie udział. Jest to najbardziej wyraźny i dojrzały wyraz związku z polskością. Apeluję o rejestrację i uczestnictwo” – mówił Jacek Czaputowicz.

Zapytalem ministra Czaputowicza o jego ocenę spotkań Prezydenta Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy w Białym Domu i o ocenę przygotowań do nadchodzącej wizyty prezydenta Trumpa w Polsce. Minister mówił o osiągnięciach we współpracy polsko-amerykańskiej, których uwieńczeniem były spotkania w Białym Domu jesienią 2018 roku i 12 czerwca 2019 roku. W czasie ostatniej wizyty podpisano umowy o współpracy militarnej, energetycznej. Minister zwracał uwagę na wspólne interesy polsko-amerykańskie oraz silne relacje pomiędzy oboma krajami.  Efektem pozytywnych relacji będzie kolejna wizyta prezydenta Trumpa w Polsce z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Minister Czaputowicz wyraził nadzieję na dalsze zbliżanie, w tym na zwiększenie  amerykańskiej obecności militarnej w Polsce w nadchodzących latach.

Minister Czaputowicz odleciał z Chicago do Nowego Jorku, gdzie w czwartek w Radzie Bezpieczeństwa ONZ przewodniczyl debacie na temat sytuacji mniejszości religijnych w związku z konfliktami zbrojnymi na swiecie.

W czasie konferencji prasowej w Muzeum Polskim w Ameryce — Jacek Czaputowicz nawiązując do debaty w ONZ o wolnosci religijnej zwracał uwagę, że “najbardziej represjonowaną mniejszością są chrześcijanie”.

Minister Czaputowicz spotkał się 21 sierpnia w godzinach południowych z przedstawicielami organizacji polonijnych w Konsulacie RP w Chicago, gdzie według MSZ „Omówiono możliwości rozwoju współpracy, m. in. w dziedzinie biznesu czy nauki, a także kwestię promowania wizerunku Polski w USA”.

Tekst i zdjęcia @ Andrzej Mikołajczyk

Miło było spotkać ponownie Ministra Jacka Czaputowicza w Chicago. Jego chicagowską wizytę koordynował Konsul Piotr Janicki, widoczny na zdjęciu w środku. Poprzednio spotkaliśmy się z Szefem MSZ w czasie spotkań prezydentów w Białym Domu. 

COMMENTS