Minister edukacji narodowej Anna Zalewska przedstawiła w Opolu przyspieszony plan podwyżek dla nauczycieli

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska przedstawiła w Opolu przyspieszony plan podwyżek dla nauczycieli

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska przedstawiła w Opolu przyspieszony plan podwyżek dla nauczycieli. Początkowo miały być rozłożone na trzy transze – w kwietniu 2018, styczniu 2019 i styczniu 2020. Ostatecznie podwyżki mają być – jak mówi minister – przyspieszone. We wrześniu nauczyciel dyplomowany ma zarabiać o 508 złotych więcej.

“Mamy wzrost gospodarczy i nauczyciele słusznie uznali, że powinni mieć w nim większy udział, dlatego po rozmowach ze związkami podjęliśmy decyzję, że przyspieszamy podwyżki” – mówiła minister edukacji Anna Zalewska. Zaznaczyła, że samorządy są przygotowane do wypłaty podwyżek “drugiej transzy” z wyrównaniem od stycznia 2019. Przypomniała, że w marcu na nauczycieli czekają także trzynaste pensje.

“Oprócz 500 złotych w minimalnym wynagrodzeniu zadeklarowaliśmy dodatkowe zajęcia płatne” – dodaje Anna Zalewska. Podkreśliła, że nauczyciel może otrzymać także oceną wyróżniającą, która skraca mu ścieżkę awansu zawodowego i daje dodatkowe możliwości stałego zarobku: dla nauczyciela kontraktowego 200 złotych miesięcznie, 400 złotych dla nauczyciela mianowanego, a 500 złotych dla nauczyciela dyplomowanego.

“Każdy nauczyciel jest dla nas ważny, dlatego dla stażystów zaproponowaliśmy 1000 złotych na start” – mówi minister edukacji. Podkreśliła, że do 26. roku życia młody pracownik nie będzie płacił podatku, co przełoży się na wzrost zarobków stażystów.

Minister mówiła, że ostatnie podwyżki dla nauczycieli wypłacono w 2012 roku i wyniosły one nieco ponad 3 procent.

Wizyta Anny Zalewskiej w Opolu ma związek z pierwszym z szesnastu zaplanowanych spotkań organizowanych w ramach Regionalnych Kongresów Zawodowych, podczas których będą przedstawiane zmiany w szkolnictwie branżowym i technicznym. Kolejne spotkanie odbędzie się w Gdańsku 11 marca.

IAR/Joanna Matlak/Radio Opole/ap/dwi/to/COMMENTS

WORDPRESS: 0