-1.3 C
Chicago
wtorek, 2 marca, 2021

Minister E. Rafalska: Do tej pory ponad 176 tysięcy wniosków o przejście na emeryturę

Popularne

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała, że do tej pory złożono ponad 176 tysięcy wniosków o przejście na emeryturę na nowych zasadach. Od października w życie wchodzi reforma, przywracająca poprzedni wiek emerytalny – 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet.

Minister Elżbieta Rafalska przypomniała w radiowej Jedynce, że wnioski można było składać od pierwszego września. Jak mówiła, najwięcej ich wpływało na początku miesiąca, nawet po ponad 20 tysięcy dziennie. Teraz to tempo spadło i jest to 6-8 tysięcy dziennie. W sumie, według danych z 25 września, do tej pory złożono ponad 176 250 wniosków o przejście na emeryturę na nowych zasadach.
Elżbieta Rafalska podkreśliła, że nie ma przymusu przejścia na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego, a decyzja w tej sprawie to osobista kwestia każdego człowieka. Jak jednak zaznaczyła, pozostanie na rynku pracy może się opłacać, bo każdy kolejny rok pracy to wzrost wysokości emerytury o 8 procent. „W żadnym innym kraju tak wysokiej zachęty do zatrudnienia nie ma, ale rozumiem też, że są osoby, którym stan zdrowia czy sytuacja osobista nie pozwalają na pozostanie na zatrudnieniu, i te osoby przejdą na emeryturę” – dodała.
Przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego było jedną z głównych obietnic Prawa i Sprawiedliwości. Ustawa w tej sprawie weszła w życie w grudniu ubiegłego roku.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Jedynka/md/sk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Ostatnio dodane