Minister E. Rafalska po spotkaniu w Paryżu: Kompromis ws. pracowników delegowanych jest możliwy

Minister E. Rafalska po spotkaniu w Paryżu: Kompromis ws. pracowników delegowanych jest możliwy

Minister Elżbieta Rafalska przekonuje, że kompromis w sprawie pracowników delegowanych jest możliwy. Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej spotkała się w Paryżu ze swoją francuską odpowiednik na tym stanowisku, Muriel Pénicaud. 

Przygotowywana nowelizacja dyrektywy przewiduje między innymi równe płace na tym samym miejscu wewnątrz Unii. Oznacza to, że pracownik wysłany za granicę przez polskiego pracodawcę musiałby zarabiać tyle samo, co pracownik lokalny na tym samym stanowisku.
Strona Polska chce, by do nowelizacji wprowadzono kilka poprawek – zdaniem ministerstwa pracy z dyrektywy powinno się między innymi wyłączyć pracowników firm transportowych. “Rozmowy w tej sprawie będą trwały” – zapowiedziała Elżbieta Rafalska na konferencji prasowej po spotkaniu w Paryżu. Jak mówiła minister, spotkanie przebiegało w dobrej atmosferze. “Ono oczywiście niczego na tym etapie nie rozstrzygnęło, ale nie pokazało też takiego twardego stanowiska “nie – ani na centymetr nie ustąpimy” – dodała.
Minister Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że w sprawie nowelizacji dyrektywy dotyczącej pracowników delegowanych odbedą się kolejne spotkania ze stroną francuską.
Przeciwnikami nowelizacji dyrektywy do spraw pracowników delegowanych są obok Polski również inne kraje Europy Środowej-Wschodniej.

IAR/TVP Info/K. Surówka(IAR)/jjCOMMENTS

WORDPRESS: 0