HomePOLSKA

Minister Czarnek sugeruje finansowe konsekwencje za zaangażowanie uczelni w protesty

Minister Czarnek sugeruje finansowe konsekwencje za zaangażowanie uczelni w protesty

Żadne środki dla uczelni nie zostały cofnięte – powiedział w Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Szef resortu komentował sprawę ogłoszenia godzin rektorskich w czasie protestów przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej.

Minister Przemysław Czarnek powiedział, że poza środkami administracyjnymi decyzje rektorów będą brane pod uwagę między innymi przy przeznaczaniu funduszy na inwestycje. “Zgodnie z prawem jest cała paleta tych oddziaływań, w tym między innymi środki administracyjne – jeśli dochodzi do łamania prawa – oraz są decyzje dotyczące finansów, w tym również finansowania inwestycji i innych wniosków, które się pojawiają w ministerstwie” – powiedział minister.

Minister powiedział, że decyzje rektorów są śmiertelnym zagrożeniem dla całego społeczeństwa. “Absolutnie nieodpowiedzialnie zachęcają do uczestnictwa studentów w manifestacjach, które w szczycie pandemii koronawirusa są śmiertelnym zagrożeniem dla tych studentów, dla ich środowisk, dla ich rodzin i dla całego społeczeństwa” – mówił minister edukacji i nauki.

Przemysław Czarnek dodał, że minister edukacji w takiej sytuacji “nie może milczeć nawet kosztem epitetów”. Manifestanci od tygodnia protestują wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji eugenicznej. Wśród licznych haseł, znajdujących się na transparentach, były między innymi takie jak “Wolność, równość, aborcja na żądanie”.

 

***

 

Nauki humanistyczne zostaną “mocno wzmocnione” – zapowiedział w Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Szef resortu zapowiedział też, że zmiany będą dotyczyć także treści podręczników historii.

“Ostateczne zakończenie tej pedagogiki wstydu, która towarzyszyła naszej edukacji przez kilkadziesiąt lat i dzisiaj mamy tego efekty. Jednoznaczne poprawienie podręczników, ponieważ niestety jeszcze w wielu miejscach nie pasują do podstawy programowej” – powiedział minister edukacji i nauki. Jak dodał, kolejnym elementem reformy będzie włączenie do nauczania myśli świętego Jana Pawła II w obszarze tego, kim jest człowiek i jak powinien postępować.

Minister dodał, że mimo iż w kraju znajduje się mnóstwo pomników świętego Jana Pawła II, wiedza o jego dziełach i nauczaniu jest znikoma. Minister Przemysław Czarnek zamierza z tym skończyć poprzez wprowadzenie dzieł papieża Polaka do kanonu lektur szkolnych.

 

 


IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Polskie Radio 24/d rydz/w dwi/

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Polskie Radio 24/wcześniejsze/d rydz/w dwi/

COMMENTS