HomePOLSKA

Minister Czaputowicz: Nieprawdą jest, że wiele pakietów za granicą zaginęło. To było perfekcyjne głosowanie

Minister Czaputowicz: Nieprawdą jest, że wiele pakietów za granicą zaginęło. To było perfekcyjne głosowanie

Resort spraw zagranicznych podsumował wybory poza granicami kraju.

Do głosowania zgłosiło się 519 tysięcy osób, dodatkowo blisko 4 800 osób głosowało na podstawie zaświadczeń. Duża część zdecydowała się na oddanie głosu korespondencyjnie.Szef resortu dyplomacji Jacek Czaputowicz podkreślał, że w związku z pandemią koronawirusa, przeprowadzenie całego przedsięwzięcia było dużym wyzwaniem, ale zakończyło się sukcesem.

Minister powiedział, że resort rozesłał za granicę 480 tysięcy pakietów wyborczych, z czego wróciło 83 procent. “To bardzo dobry wynik, zaskoczył nas tak dobry odzew Polaków, ale i także sprawność systemu, bo przypomnę podczas wyborów w 2015 roku ten zwrot wynosił 66 procent”, mówił.

W opinii ministra, niesprawiedliwe i nieuzasadnione są twierdzenia, mówiące o tym, że wiele pakietów zaginęło. Część wyborców, jak mówił, nie zdecydowała się wziąć udziału w drugiej turze, część wyjechała na wakacje. Była jednak i taka grupa, do której pakiety nie dotarły na czas. “Ale to nie wina MSZ, który wysłał wszystkie głosy w terminie ustawowym lub nawet wcześniej. Ale zdarza się w każdym państwie, także i w Polsce, że poczta i niektórzy listonosze mogą nie zdążyć, mimo, że mają takie zobowiązanie. Więc ubolewamy z tego powodu, że niektóre głosy nie zostały uwzględnione, bo jesteśmy przekonani, sama statystyka na to wskazuje, że może tak być”, powiedział Jacek Czaputowicz. Minister nie określił, ilu osób ten problem dotyczył.

Szef dyplomacji podkreślił, że nie jest prawdą, a takie informacje pojawiają się mediach, że MSZ działał celowo i wspierał jednego z kandydatów. “Bo nawet frekwencja wygląda inaczej”, tłumaczył. Zwrot kopert był większy w Europie, gdzie wygrał Rafał Trzaskowski niż w Stanach Zjednoczonych, gdzie zwyciężył Andrzej Duda.

W opinii wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka, o tym, że głosowanie korespondencyjne zostało perfekcyjnie zorganizowane świadczy fakt, że frekwencja w punktach, gdzie było dopuszczalne osobiste głosowanie była niższa niż w przypadku głosowania korespondencyjnego. Wyniosła tam bowiem 76 procent.

IAR

COMMENTS