Minister cyfryzacji Marek Zagórski: Światłowód doprowadzony jest do 11 tysięcy szkół

Minister cyfryzacji Marek Zagórski: Światłowód doprowadzony jest do 11 tysięcy szkół

Prawie 2,5 tysiąca szkół jest już podłączonych do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, a wszystkie mają mieć do niej dostęp do końca 2020 roku. Poinformował o tym minister cyfryzacji Marek Zagórski. Szef tego resortu wziął udział w Kongresie Edukacyjnym NASK „OSE – Świat Możliwości”.

OSE ma zapewnić polskim szkołom dostęp do szybkiego (100 Mb/s), bezpłatnego i bezpiecznego internetu, a w dalszej kolejności także różnych aplikacji przydatnych w prowadzeniu lekcji. Marek Zagórski dodał, że budowa infrastruktury idzie zgodnie z harmonogramem. Poinformował, że światłowód doprowadzony jest mniej więcej do 11 tysięcy szkół. „Najpierw operatorzy telekomunikacyjni przyłączają szkoły do światłowodu, a następnie na tej bazie przyłączamy je już do wirtualnej sieci jaką jest OSE” – wyjaśnił minister. W sumie w OSE ma znaleźć się około 28 tysięcy szkół.

Dyrektor Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego NASK Marcin Bochenek wyjaśnił, że OSE poszerzy możliwości edukacyjne w szkołach. „To co będzie wartością to właśnie ta warstwa edukacyjna, która będzie składała się z tego, co oferuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, firmy komercyjne czy organizacje pozarządowe” – mówił Marcin Bochenek.

W trakcie dzisiejszego kongresu, zorganizowanego w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, eksperci, nauczyciele i przedsiębiorcy dyskutują między innymi na temat możliwości wykorzystania w pełni gotowej OSE w szkołach.

Operatorem OSE od 2017 roku jest NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa), państwowy instytut badawczy nadzorowany przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Dawid Grygorcewicz/ap/dwCOMMENTS

WORDPRESS: 0