HomePOLSKA

Minister Adamczyk: Nie ma ryzyka, że nie wykorzystamy unijnych pieniędzy na drogi

Minister Adamczyk: Nie ma ryzyka, że nie wykorzystamy unijnych pieniędzy na drogi

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapewnił, że nie ma ryzyka, że Polska nie wykorzysta unijnych pieniędzy na budowę dróg. Gość TVP Info powiedział, że mamy – jak to ujął – zapas czasowy na zagospodarowanie przyznanych nam środków.

Minister tłumaczył, że nie ma zagrożenia dla absorpcji funduszy unijnych, ponieważ środki na budowę dróg rozlicza się do końca 2023 roku, a według planów i harmonogramu resortu ostatnie środki Polska powinna absorbować do końca 2022 roku. Gość TVP dodał, że będzie więc 12 miesięcy rezerwy na wykorzystanie unijnych pieniędzy.

Andrzej Adamczyk podkreślił, że budowane jest kolejne 100 kilometrów autostrad. Powstają także drogi ekspresowe. Minister przypomniał, że za około trzy tygodnie oddany do użytku zostanie kolejny fragment drogi S17 – odcinek Warszawa-Lublin.

Dziś udostępniony kierowcom został blisko 33-kilometrowy odcinek autostrady A1 od węzła Częstochowa Południe do węzła Pyrzowice. Odcinek skróci czas jazdy z Pyrzowic do Częstochowy z 40 minut do około 15-20.
Na razie po nowej trasie będą mogły jeździć pojazdy do 12 ton.

Do końca roku oddana ma zostać autostradowy odcinek obwodnicy Częstochowy.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/TVP Info/jl/mt

COMMENTS