HomePOLSKA

Minister Adam Niedzielski: Sytuacja epidemiczna w kraju się stabilizuje

Minister Adam Niedzielski: Sytuacja epidemiczna w kraju się stabilizuje

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że sytuacja epidemiczna w kraju “co najmniej się stabilizuje”. Dziś dzienna liczba zakażeń spadła poniżej 20 tysięcy. “Mamy zmniejszenie liczby zachorowań w porównaniu do ubiegłego tygodnia” – zaznaczył minister. “W zasadzie jesteśmy w fazie, w której następuje stabilizacja i chyba powoli możemy troszeczkę się uśmiechnąć i stwierdzić, że to, co najgorsze, mamy w pewnym sensie za nami” – podkreślił.

Szef resortu zdrowia dodał, że lekarze rodzinni decydują o liczbie wykonywanych badań. Od 27 października liczba zleceń na testy od lekarzy rodzinnych zaczęła zdecydowanie spadać. “Jeżeli porównamy poniedziałki, kiedy mieliśmy największe liczby zleceń wystawianych POZ, liczba ta spadła poniżej 50 tysięcy. Patrząc na to, w którym miejscu byliśmy jeszcze dwa, trzy tygodnie temu, to jest to zdecydowany spadek, praktycznie o połowę” – wyjaśnił Niedzielski. Zlecenia lekarzy na testy są odzwierciedleniem liczby pacjentów, którzy się zgłaszają. Według ministra “malejąca liczba badań jest też swego rodzaju sygnałem, że sytuacja się poprawia”.

Szef resortu zdrowia powiedział, że widać stabilizację liczby hospitalizacji z powodu koronawriusa. Zaznaczył, że w zeszłym tygodniu zanotowano dwa dni, w których ogólna liczba hospitalizacji z powodu COVID-19 zmalała. “Jest to kolejny sygnał, kolejny znak, że troszeczkę bardziej optymistycznie możemy patrzeć w przyszłość” – dodał minister.

Adam Niedzielski powiedział, że jeżeli chodzi o łóżka intensywnej terapii i respiratory, widać stabilizację zapotrzebowania na tę infrastrukturę. “Można powiedzieć, że tutaj jesteśmy po prostu bezpieczni” – dodał.

Obecnie w szpitalach zajęte są ponad 23 tysiące miejsc przeznaczonych dla pacjentów “covidowych”. Wolnych pozostaje ponad 13,5 tysiąca łóżek. Do respiratorów jest podłączonych 2 114 pacjentów. Do dyspozycji szpitali jest jeszcze 701 respiratorów.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Stankiewicz/i ms/w hm

COMMENTS