HomePOLSKA

Min. Ziobro: Nie ma postępowania prokuratorskiego przeciwko prezesowi Andrzejowi Rzeplińskiemu.

Min. Ziobro: Nie ma postępowania prokuratorskiego przeciwko prezesowi  Andrzejowi Rzeplińskiemu.

Zbigniew Ziobro zapewnił, że nie ma postępowania prokuratorskiego przeciwko prezesowi Trybunału Konstytucyjnego Andrzejowi Rzeplińskiemu.

Minister sprawiedliwości powiedział, że wypowiedzi szefa PO Grzegorza Schetyny, jakoby wczoraj takie postępowanie zostało rozpoczęte, są “wymysłem”.
Grzegorz Schetyna powiedział rano, że w czwartek, gdy w Sejmie trwało spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z przedstawicielami opozycji na temat kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego, prokuratura wszczęła postępowanie przeciwko prezesowi Rzeplińskiemu.
Minister Ziobro wyjaśniał podczas konferencji prasowej, że prokuratura bada zawiadomienia osób prywatnych i instytucji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa Trybunału. Minister sprawiedliwości tłumaczył, ze prokurator ma obowiązek dokonać oceny treści zawiadomień i w zależności od stopnia ich wiarygodności, podjąć dalsze decyzje procesowe. Minister Ziobro wyjaśniał, że prokurator może to zrobić na dwa sposoby: albo od razu wszcząć postępowanie, dochodzenie lub śledztwo albo podjąć czynności sprawdzające – i tak właśnie stało się w tym przypadku.
Minister Ziobro tłumaczył, że decyzja o rozpoczęciu postępowania sprawdzającego zapadła 16 marca.
Zawiadomienia dotyczą podejrzenia popełnienia przestępstwa przez prezesa Rzeplińskiego, który według części osób złamał prawo zwołując posiedzenie Sądu Konstytucyjnego, bowiem naruszył wymogi ustawowe, które regulują działanie Trybunału Konstytucyjnego. Prezes Rzepliński nie zastosował się do nowej ustawy o Trybunale autorstwa PiS i oceniał tę ustawę na podstawie starego prawa.

IAR/Witold Banach/dabr

COMMENTS