Min. zdrowia zapewnia o realizacji porozumienia z rezydentami, młodzi lekarze mówią o jego zerwaniu

Min. zdrowia zapewnia o realizacji porozumienia z rezydentami, młodzi lekarze mówią o jego zerwaniu

Minister zdrowia zapewnia o realizacji porozumienia z rezydentami, natomiast młodzi lekarze mówią o jego zerwaniu.
Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy umieściło w mediach społecznościowych wpis, jakoby minister zdrowia i rząd “zerwali” z nimi umowę. Chodzi o porozumienie, które w lutym minister zdrowia Łukasz Szumowski podpisał z protestującymi rezydentami.
Profesor Łukasz Szumowski zapewnił na konferencji prasowej, że każdy z punktów porozumienia z rezydentami jest realizowany. Wczoraj późnym wieczorem Sejm przyjął ustawę zwiększającą nakłady na zdrowie do 6 procent PKB już w 2024 roku czyli przyspieszono wzrost tych nakładów o rok. Zawarte w niej zapisy mają obowiązującą moc – zgodnie z porozumieniem – od 1 lipca. Profesor Łukasz Szumowski podkreślił na konferencji prasowej, że przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych jest wynikiem porozumienia z rezydentami. Ocenił, że wzrost nakładów na ochronę zdrowia jest dosyć duży, a już niedługo te nakłady będą ogromne. Powiedział, że przez najbliższych 6 lat na ochronę zdrowia zostanie wydanych około 830 miliardów złotych.
Minister zdrowia przypomniał, że ustawa przewiduje wyższe wynagrodzenie zasadnicze dla tych lekarzy, którzy zobowiążą się do przepracowania w placówce finansowanej ze środków publicznych łącznie dwóch lat. Natomiast wynagrodzenie lekarza specjalisty zatrudnionego na etacie, ale pod warunkiem, że będzie on pracował w jednym szpitalu wzrośnie do 6750 złotych. Dodatkowo będzie mógł on pracować w poradniach, hospicjach i zakładach rehabilitacji leczniczej. W ustawie jest zapis o tym, że klauzula opt-out, która pozwala zatrudniać lekarza powyżej 48 godzin tygodniowo, przestanie obowiązywać od 2028 roku.
Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów OZLL mówi, że uchwalona ustawa różni się od zapisów uzgodnionych w wyniku negocjacji i zawartych w podpisanym porozumieniu. Według niego, największe zastrzeżenie budzi to, że w ustawie do obszarów, na które mogą pójść środki przeznaczone na ochronę zdrowia dopisano Agencje Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, a także fundusz zajmujący się skutkami hazardu. “Stawiamy pytanie, jak dalej miałyby wyglądać nasze rozmowy, jeżeli dokument, pod którym widnieje podpis ministra zdrowia, różni się od tego, który wchodzi w życie” – powiedział Łukasz Jankowski.
Porozumienie Rezydentów OZZL już w poniedziałek zapowiedziało na konferencji prasowej dalsze akcje protestacyjne. Młodzi lekarze w październiku ubiegłego roku prowadzili protest głodowy, a potem wypowiadali klauzule opt -out. Domagali się podwyżki wynagrodzeń i przyspieszenia wzrostu nakładów na ochronę zdrowia.

IAR/ Góra/dw

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0