Min. zdrowia: Lekarze otrzymają perspektywę lepszych zarobków

Min. zdrowia: Lekarze otrzymają perspektywę lepszych zarobków

Minister zdrowia zapowiada, że przedstawi lekarzom perspektywę wyższych wynagrodzeń. Dziś o 17:30 spotyka się w siedzibie Rzecznika Praw Pacjenta z grupą rezydentów. 

Konstanty Radziwiłł mówił w telewizji internetowej wpolsce.pl, że odpowie na postulaty tej grupy. Zapowiedział, że jego resort ma dla lekarzy propozycje dotyczące “perspektywy lepszych zarobków”, ale także zmiany w systemie kształcenia lekarzy, w sprawie którego ministerstwo rozmawia z lekarzami.
Minister zdrowia przypomniał, że dochody na opiekę zdrowotną będą stopniowo rosnąć do 2025 roku. Nie wykluczył, że ten wzrost będzie większy, jeśli wyniki gospodarcze okażą się dobre. Przypomniał, że obowiązująca od nowego roku ustawa to ponad 500 miliardów złotych dla służby zdrowia.
Konstanty Radziwiłł mówił, że docelowym rozwiązaniem problemu braku lekarzy jest zwiększony nabór na studia medyczne oraz zatrudnianie obcokrajowców. Zaapelował jednak, żeby zanim to nastąpi, rezydenci nie wypowiadali klauzul opt-out. Minister dodał, że liczy na zobowiązanie rezydentów w tej sprawie.
Rezydenci chcą podwyżek płac i wzrostu nakładów na ochronę zdrowia. Podwyżki są realizowane od lipca a ustawa stopniowo zwiększająca wydatki na zdrowie do 6 procent PKB weszła w życie 1 stycznia. Młodzi lekarze chcą jednak szybszego wzrostu nakładów.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wpolsce.pl/to/dw

COMMENTS

WORDPRESS: 0