Na unijnym forum, szef naszego resortu rolnictwa zwrócił uwagę na trudną sytuację na rynkach wieprzowiny oraz cukru.
Krzysztof Jurgiel wziął udział w spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa i rybołówstwa. Polska zgłosiła dwa wnioski. Na rynku wieprzowiny od początku września 2017 r. obserwujemy spadek cen zakupu świń w Polsce. W tym czasie średnia cena zakupu świń obniżyła się o prawie 25%. Wyższe niż przed rokiem ceny zbóż skutkują wzrostem kosztów produkcji – podkreślił minister.
Jurgiel wnioskował o podjęcie przez Komisję Europejską działań, których celem jest poprawa sytuacji gospodarzy. – Należy uruchomić dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny, przyznać producentom świń pomoc finansową w związku ze spadkiem opłacalności produkcji, aktywnie zdobywać nowe rynki zbytu dla unijnej wieprzowiny oraz przywrócić refundacje wywozowe – przekazał.
Krzysztof Jurgiel poinformował o wprowadzeniu programu prewencyjnego. Program zakłada wprowadzenie nowych zasad bioasekuracji. Kto się do nich nie zastosuje – na podstawie decyzji Powiatowego Lekarza Weterynarii – musi zaprzestać produkcji. Przy takim scenariuszu, zakładane są rekompensaty z tytułu utraconego dochodu. Minister poprosił o wsparcie możliwości dofinansowania programu z unijnych środków.
Jurgiel podkreślił, iż w listopadzie 2017 krajowe ceny zbytu cukru spadły o ok. 35% (w skali roku). Niskie ceny prowadzą do pogorszenia sytuacji finansowej przemysłu cukrowniczego. Ta z kolei, kiepsko wpływa na opłacalność produkcji buraków cukrowych.
Sytuacja ta jest konsekwencją zniesienia kwot produkcyjnych, dlatego Polska wnioskuje o nieprzyznawanie kolejnych preferencji w przywozie cukru do Unii, podkreśla MRiRW. Rozważenie wsparcia i nieudzielanie kolejnych preferencji w imporcie cukru do UE poparły np. Słowacja, Węgry, Litwa, Grecja, Austria, Rumunia, Łotwa.
Źródło: MRiRW