Mimo negatywnego wyniku referendum w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego rząd i tak go wybuduje?

Mimo negatywnego wyniku referendum w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego rząd i tak go wybuduje?

Mimo negatywnego wyniku referendum w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego rząd ma nadzieję na porozumienie z mieszkańcami gminy Baranów. Wczoraj w plebiscycie 84 procent z nich sprzeciwiło się budowie lotniska, a 94 procent uznało, że warunki odszkodowań w specustawie są nie do przyjęcia. Frekwencja wyniosła 47 procent.

Rządowy pełnomocnik do spraw budowy portu w podwarszawskim Baranowie Mikołaj Wild mówił w radiowej Jedynce, że te wyniki nie były zaskakujące. Dodał, że rząd spodziewał się małej popularności inwestycji, bo – jak podkreślił – w początkowym etapie dużych projektów infrastrukturalnych zawsze są one krytykowane przez mieszkańców miejscowości, na terenie których mają powstać.

Mikołaj Wild wyraził nadzieję, że mimo negatywnego wyniku, uda się znaleźć “wspólny język” z mieszkańcami. “Jeżeli będzie trzeba, będziemy gotowi chodzić od domu do domu i przekonywać mieszkańców, że ta inwestycja jest korzystna nie tylko dla Rzeczpospolitej, ale i dla regionu” – zapewniał minister. Porozumieniu z mieszkańcami ma służyć powołanie rady społecznej. Mieszkańcy będą mogli wybrać do niej swoich przedstawicieli każdej grupy, zainteresowanych inwestycją.

Centralny Port Komunikacyjny ma powstać do końca 2027 roku. Jego główną osią ma być lotnisko w rejonie Baranowa pod Warszawą, do którego ma dowozić szybka kolej i poszerzona do 3 pasów autostrada A2. Rząd przyjął specustawę w sprawie budowy portu, która ma obowiązywać od najbliższego czwartku.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Jedynka/to/sk

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0