HomePILNE

Mimo brexitu, Wielka Brytania funkcjonuje na razie tak jakby dalej należała do Unii Europejskiej

Mimo brexitu, Wielka Brytania funkcjonuje na razie tak jakby dalej należała do Unii Europejskiej

Mimo brexitu, Wielka Brytania funkcjonuje na razie tak jakby dalej należała do Unii Europejskiej. Do końca roku obowiązuje bowiem okres przejściowy i wciąż pozostają w mocy unijne regulacje. Wielka Brytania przestała jedynie uczestniczyć w pracach unijnych instytucji.

Granica brytyjska działa tak jak dotąd. Na lotnisku wciąż są osobne okienka dla obywateli Unii Europejskiej, a aby się dostać do Wielkiej Brytanii unijni obywatele mogą pokazać tylko dowód odobisty. Część pasażerów była dziś jednak na lotnisku Heathrow nieco zdezorientowana i nie do końca pewna jak ma przekroczyć granicę. Dlatego obsługa lotniska informuje każdego, że przynajmniej do końca grudnia wszystko zostaje jak dawniej. Od wyniku unijno-brytyjskich negocjacji nad nową umową handlową będzie zależało co będzie potem. Na razie w Wielkiej Brytanii trwa weekend odpoczynku od brexitowych debat. Wielu Londyńczyków, korzystając z odrobiny słońca udało się na spacer.

“Dziś tylko spaceruję. W ten dzień po brexicie czuję się smutna. Jakbym straciła kogoś z rodziny. Muszę się z tym oswoić. To coś jak żałoba” – mówiła nauczycielka Helen. “A ja się czuję świetnie. Byłem za brexitem i bardzo się cieszę, że nastąpił. Wreszcie koniec. Wszystkie będzie w porządku” – przekonywał zaś emeryt John.
Na wynegocjowanie nowej unijno-brytyjskiej umowy handlowej zostało 11 miesięcy.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Michał Strzałkowski/Londyn/moc

COMMENTS