HomeTechnologie

Milion złotych czeka na dla autora projektu przydomowej elektrowni wiatrowej

Milion złotych czeka na dla autora projektu przydomowej elektrowni wiatrowej

Milion złotych otrzyma autor projektu przydomowej elektrowni wiatrowej w ramach konkursu “Wielkie Wyzwanie: energia” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W rywalizacji mogą wziąć udział naukowcy, przedsiębiorcy, studenci, koła naukowe, ale także entuzjaści i pasjonaci konstruowania nowych urządzeń. Na skonstruowania przydomowej elektrowni wiatrowej mają rok.
Wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zaznacza, że nieprzypadkowo na pole eksperymentu wybrano obszar energetyki. “Wszyscy wiemy, jak ważne jest, żeby polska energetyka się przekształcała. To jest sprawa, która ma wymiar zarówno ekonomiczny – potrzebujemy tańszego prądu, żeby polskie firmy były bardziej konkurencyjne – jak i wymiar środowiskowy, ekologiczny. Jestem przekonany, że odnawialne źródła energii to przyszłość polskiej energetyki” – mówi Jarosław Gowin.
Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podkreśla, że dostarczanie czystego i taniego prądu do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw jest jednym z wyzwań stojących przed rządem. Minister zaznacza, że tani i czysty prąd jest wyzwaniem nie tylko klimatycznym, ale i ekonomicznym. “Konsumujemy w gospodarstwach domowych w mieszkaniach, w budownictwie wielorodzinnym około 40 procent generowanej w Polsce energii. To znacznie więcej niż w innych państwach Unii Europejskiej” – mówi Jadwiga Emilewicz.
Zwycięski projekt poznamy jesienią 2020 roku. Środki na konkurs pochodzą z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój finansowanego z z Funduszy Europejskich. Konkurs ma formę wyzwania i jest inspirowany działalnością amerykańskiej Defense Advanced Research Projects Agency.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram/kwi/dyd

COMMENTS