14.9 C
Chicago
niedziela, 25 lutego, 2024

Milion dzieci w Polsce nie otrzymuje alimentów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

– To niemal co dziesiąte dziecko i młoda osoba do 25. roku życia. W grupie do 18 lat pokrzywdzonych jest jeszcze więcej – 14% – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Konferencję prasową przerwali członkowie stowarzyszenia „Dzielny Tata”, którzy domagali się przywrócenia im prawa do kontaktu z dziećmi.

Zadłużenie rodziców wobec dzieci przekracza 10 mld zł. Niepłacących rodziców jest kilkaset tysięcy. Średnie zadłużenie dłużnika alimentacyjnego wynosi 33 tys. zł. W każdym z województw: mazowieckim, śląskim i dolnośląskim, niespłacany dług rodziców wobec dzieci przekroczył miliard złotych w województwie.
Michalak tłumaczył, że jeżeli alimenty nie są płacone dobrowolnie, opiekun dziecka może wystąpić o egzekucję alimentów przez komornika. Skuteczność egzekucji w sprawach o alimenty szacuje się na 19,5% (stosunek spraw zakończonych wyegzekwowaniem długu alimentacyjnego do liczby wszystkich zakończonych spraw).- Średnia skuteczność komorniczej egzekucji we wszystkich sprawach wynosi dziś 30% – poinformował.
Ważną rolę w kwestii alimentów pełni Fundusz Alimentacyjny. To pomoc państwa dla nieotrzymujących alimentów dzieci – ale tylko w rodzinach, gdzie dochód na osobę nie przekracza 725 zł. Takie kryterium dochodowe określono w 2007 r. i od tamtej pory nie było ono waloryzowane, mimo że minimalne wynagrodzenie wzrosło ponad dwukrotnie, a w 2017 r. wynosi 2000 zł). Fundusz Alimentacyjny wypłaca alimenty w wysokości ok. 1,5 mld zł rocznie. Obsługa FA kosztuje 200 mln zł rocznie.
Bodnar wyjaśnił, że fundusz pomaga ok. 300 tys. dzieciom, bo reszta przekracza kryterium dochodowe. W 2015 r. dłużnicy alimentacyjni zwrócili ok. 192 mln zł z tytułu wypłaconych świadczeń z FA, z tego ok. 118 mln zł przekazano na dochody budżetu państwa, zaś pozostałe ok. 74 mln zł zostało przekazanych na dochody własne gmin. W relacji do kwoty wypłaconych w 2015 r. świadczeń z FA, kwota zwrotów stanowiła 12,9% (13,9% w 2014 r.). Pomoc z FA nie może przekroczyć 500 zł na dziecko (ale nie więcej niż kwota zasądzonych alimentów).
W 2015 roku do prokuratury wpłynęło ponad 50 tys. spraw z art. 209 k.k. Prokuratura wniosła 11 tys. aktów oskarżenia. Umorzyła 9891 spraw i odmówiła wszczęcia postępowania w 19 044 sprawach. Pod koniec 2016 r. w więzieniach przebywało 2714 skazanych za przestępstwo niealimentacji. Wszystkich skazanych (także za inne przestępstwa), którzy mieli zobowiązania alimentacyjne, przebywało w więzieniach 12 047.
Jedynie 29% osadzonych ze zobowiązaniami alimentacyjnymi pracowało w zakładach karnych.
23% ankietowanych usprawiedliwia częstą zmianę rachunków bankowych, aby uniknąć zajęcia pieniędzy przez komornika; 28% nie miałoby skrupułów, przepisując majątek na rodzinę, by uciec przed wierzycielem; 37% mogłoby wytłumaczyć pracę na czarno, aby uniknąć ściągania długów z pensji.
Konferencję prasową przerwali członkowie stowarzyszenia „Dzielny Tata”, Zenon Nowak i Michał Fabisiak, którzy domagali się przywrócenia im prawa do kontaktu z dziećmi. – Jesteś oprawcą praw dziecka. Chociaż płacę alimenty, to od pięciu lat nie widziałem syna – skomentował wystąpienie Michalaka, Zenon Nowak, członek stowarzyszenia „Dzielny Tata”. – Byłem więźniem politycznym III RP. Zostałem ułaskawiony przez prezydenta Dudę i mam jakieś prawa w tym kraju- zaznaczył. Tłumaczył, iż milion ojców zostało pozbawionych przez sądy rodzinne praw do dzieci. – To mopry , psycholodzy którzy żywią się na naszych plechach – dodał Nowak – To łamanie praw człowieka – apelował. Zenon Nowak w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press wyjaśnili, że na portalu „Dzielny Tata” ojcowie walczą o prawa do dzieci i godne życie. – Niestety bezskutecznie, bo ciągle jesteśmy ich pozbawiani- powiedział.
Podobnie zbulwersowany wystąpieniem Bodnara i Michalaka był Michał Fabisiak, który od 7 lat nie widzi już syna. Podczas konferencji miał na sobie koszulkę z napisem „Stop dyskryminacji ojców”- Nie dość, że straciłem syna, to niedługo komornik odbierze mi także 120 m. mieszkanie, majątek moich dziadków – powiedział.
Panowie, pomimo usilnych próśb ze strony rzeczników o niezagłuszanie konferencji, nie dawali za wygraną. Powiedzieli, że opuszczą salę, dopiero wtedy, gdy zobaczą swoje dzieci. – Oddajcie nam nasze dzieci. Będziecie nas bić? Wezwiecie gestapo ?- krzyczał Fabisiak. – To budynek nas wszystkich, a nie bizancjum Bodnara- dodał.
Po konferencji prasowej Michalak w nawiązaniu do atakujących go słownie ojców, wyjaśnił, że jeśli są ograniczone kontakty rodzicielskie, to odstępowanie od obowiązku prawnego i nie płacenie alimentów, nie jest wytłumaczeniem. – Chodzi o to, aby dzieci miały prawo do wypoczynku, do dodatkowych zajęć, żeby wspierać koszt wychowania dziecka. Tłumaczył, że wraz z rzecznikiem praw obywatelskich podejmuje szereg działań, które odnoszą się do alienacji rodzicielskiej, opieki i kontaktu z dziećmi – Złożyliśmy jedno wystąpienie generalne aby w przypadku rozwodu dziecko miało swojego pełnomocnika , albo kuratora, który stoi na straży praw dziecka. Niestety Ministerstwo Sprawiedliwości tego tematu w ogóle nie podjęło – dodał.

Martyna Chmielewska AIP, Fot. Dreamstime.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520