HomePILNE

Mikołajki – dawniej i dziś

Mikołajki – dawniej i dziś

Dziś mikołajki – to dzień, w którym o poranku dzieci oczekują prezentów od świętego Mikołaja.

Święty Mikołaj, biskup Miry, ze względu na przypisywane mu legendą uczynki (m.in. cały majątek rozdał biednym), został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom. Przedstawiany był jako starzec z okazałą brodą, często w infule i pastorałem, z workiem prezentów i pękiem rózg w ręce. 6 grudnia, w rocznicę śmierci świętego, grzecznym dzieciom przynosi prezenty – zwykle słodycze, a niegrzecznym – na ostrzeżenie – rózgę.

mikolaj_muzeumkat

Obecny wizerunek – czerwony płaszcz i czapka – został spopularyzowany w 1930 roku przez koncern Coca-Cola, dzięki reklamie napoju stworzonej przez amerykańskiego artystę, Freda Mizena.  Miał ocieplić wizerunek Coca Coli, by napój sprzedawał się lepiej zimą. Rysownik stworzył całą akcję promocyjną. Jednym z jej elementów był właśnie korpulentny, miły staruszek z siwą brodą, w złotych okularach i czerwonym kubraczku, przypominającego rubasznego krasnoludka. – Od tego czasu św. Mikołaj stał się komercyjnym symbolem świąt Bożego Narodzenia. Pojawiał się nie tylko przy okazji promocji napoju, ale przez cały okres przygotowań do świąt.

1416961328764

Na skutek przenikania do europejskiej tradycji elementów kultury anglosaskiej (w szczególności amerykańskiej) także w Europie święty Mikołaj utożsamiany jest coraz częściej z Bożym Narodzeniem i świątecznymi prezentami.

A jak to wygląda w Polsce?

W Wielkopolsce, na Kujawach, na Pałukach, na Kaszubach i na Pomorzu Zachodnim prezenty na Boże Narodzenie tradycyjnie przynosi Gwiazdor, święty Mikołaj przynosi prezenty 6 grudnia.

W Małopolsce prezenty pod choinką zostawia Aniołek, natomiast w nocy z 5 na 6 grudnia prezenty przynosi święty Mikołaj.

Na Górnym Śląsku i w Czechach prezenty na Boże Narodzenie przynosi Dzieciątko utożsamiane z postacią Jezusa Chrystusa. 6 grudnia prezenty przynosi święty Mikołaj.

Na Dolnym Śląsku oraz na Opolszczyźnie prezenty w Boże Narodzenie przynosi Gwiazdka.

Mieszkańcom Płaskowyżu Tarnogrodzkiego natomiast na Boże Narodzenie prezenty przynoszą krasnoludki. Mikołaj jedynie 6 grudnia.

Istnieje również, zwłaszcza na północy i zachodzie Polski opinia, że św. Mikołaj przynosi prezenty dwa razy w roku, na Boże Narodzenie oraz w swoje święto patronalne tj. 6 grudnia.

Listy z życzeniami do Świętego Mikołaja dzieci mogą wysyłać na adresy trzech urzędów pocztowych:

 • do Drøbak w południowej Norwegii:
  Julenissen’s Postkontor, Torget 4,
  1440 Drøbak, Norwegia
 • do Rovaniemi w Finlandii:
  Santa Claus, Arctic Circle,
  96930 Rovaniemi, Finlandia
 • do Kanady:
  Santa Claus, North Pole,
  Canada, H0H 0H0

 

TS, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS