HomeŚwiat

Mike Pompeo w Niemczech: Rosja pod dowództwem byłego oficera KGB atakuje sąsiadów i zabija przeciwników politycznych

Mike Pompeo w Niemczech: Rosja pod dowództwem byłego oficera KGB atakuje sąsiadów i zabija przeciwników politycznych

Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo ostrzega przed autorytaryzmem i zwraca uwagę na konieczność rozwoju NATO. W przededniu 30. rocznicy upadku muru berlińskiego, polityk, który składa wizytę w Niemczech, mówił, że autorytaryzm nadal istnieje na świecie.

Zastanawiając się nad lekcjami wyciągniętymi z upadku muru berlińskiego, Sekretarz Stanu USA mówił, że “Zachód zgubił drogę”. “Sądziliśmy, że możemy oddzielić kwestię surowców od naszych sojuszy i uzbrojenia. Myliliśmy się” – mówił przedstawiciel USA. Dodał, że “dzisiaj Rosja pod dowództwem byłego oficera KGB stacjonującego kiedyś w Dreźnie atakuje sąsiadów i zabija przeciwników politycznych”. Mike Pompeo wyraził sprzeciw wobec uzależnienia dostaw gazu do Europy poprzez Nord Stream 2 od Rosji i jej prezydenta Władimira Putina.
Mur berliński, czyli silnie strzeżona betonowa ściana w centrum miasta, został zbudowany w 1961 roku, aby powstrzymać Niemców mieszkających w komunistycznej, represyjnej Niemieckiej Republice Demokratycznej przed ucieczką na Zachód. Upadł 9 listopada 1989 roku.
“Te kamienie stały się 27 milami Muru przecinającego niemiecką stolicę dzielącego lud” – mówił sekretarz stanu USA. “Wiem, że wielu spośród Was, bez względu na to, po której stronie Muru dorastaliście, nie zapomni okropności Niemieckiej Republiki Demokratycznej” – powiedział Mike Pompeo.
Sekretarz Stanu USA, krytykując Rosję i Chiny, zwrócił uwagę, że „dzisiaj autorytaryzm jest tylko o rzut beretem, rośnie i mówiąc szczerze, tak naprawdę nigdy nie zniknął całkowicie”. Polityk ocenił, że Komunistyczna Partia Chin „kształtuje nową wizję autorytaryzmu” i ostrzegał Niemcy przed wykorzystaniem chińskiego dostawcy sprzętu telekomunikacyjnego Huawei do budowy sieci 5G.
Mike Pompeo wezwał także do zjednoczen

ia we wspólnym wysiłku zapewnienia bezpieczeństwa. Podkreślił, że NATO musi rosnąć i zmieniać się. Ostrzegał, że “jeśli narody są przekonane, że mogą uzyskać korzyści w zakresie bezpieczeństwa bez zapewnienia NATO potrzebnych zasobów, jeśli nie spełnią swoich zobowiązań, istnieje ryzyko, że NATO może stać się nieskuteczne lub przestarzałe”.
Nawiązując do wczorajszej wypowiedzi prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, który powiedział, że Sojusz Północnoatlantycki umiera, Mike Pompeo mówił, że NATO „musi zmierzyć się z dzisiejszą rzeczywistością i współczesnymi wyzwaniami”.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/rtr/jl/dwCOMMENTS