HomePOLSKA

Mike Pompeo przyleciał do Polski. W Pałacu Prezydenckim podpisano umowę o współpracy obronnej. “Wynegocjowaliśmy więcej niż zakładaliśmy”

Mike Pompeo przyleciał do Polski. W Pałacu Prezydenckim podpisano umowę o współpracy obronnej. “Wynegocjowaliśmy więcej niż zakładaliśmy”

Sekretarz stanu USA zaraz po przylocie do Polski spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, a następnie udał się na spotkanie w pałacu Prezydenckim z Andrzejem Dudą. Jednocześnie podczas wizyty Pompeo podpisana została umowę o wzmocnionej współpracy obronnej, tzw. Enhanced Defence Cooperation Agreement (EDCA).

Mike Pompeo jeszcze przed godziną 10. spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim. Jak informuje Ambasada USA w Warszawie, podczas spotkania rozmawiano o polsko-amerykańskiej współpracy obronnej i ekonomicznej, sieci 5G, a także wyzwaniach związanych z pandemią COVID19.

Następnie Sekretarz stanu USA udał się do pałacu Prezydenckiego aby spotkać się z Andrzejem Dudą. – Z wielką radością witam sekretarza stanu Mike Pompeo w naszym kraju. Ta wizyta ma wielkie znaczenie z dwóch powodów: praktycznego i symbolicznego – powiedział Duda.
Jak tłumaczył, wymiar symboliczny wiąże się z obchodami setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej – Zaraz podpisane zostanie porozumienie między USA a Polską, co przenosi nas do tej praktycznej części – dodał prezydent.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że jest to “dopełnienie dwóch deklaracji, które podpisał z Donaldem Trumpem jeszcze w zeszłym roku. – W Polsce nie tylko będzie więcej żołnierzy USA i infrastruktury, ale także wzmocniona będzie gwarancja, że w przypadku zagrożenia żołnierze USA i Polski będą stać ramię w ramię – dodał.

Podczas uroczystości odbywających się w Pałacu Prezydenckim Mike Pompeo oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podpisali umowę o wzmocnionej współpracy obronnej, tzw. Enhanced Defence Cooperation Agreement (EDCA).

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że porozumienie to wymierne wzmocnienie polskiego bezpieczeństwa. – I wierzę, że przełoży się na inne aspekty polsko-amerykańskiej współpracy, w tym na współpracę gospodarczą – mówił. – Więcej bezpieczeństwa oznacza więcej pewności inwestowania, więcej możliwości rozwijania się gospodarczo – dodał.

– 15 sierpnia 2020 roku to ważny dzień – stulecie Bitwy Warszawskiej, ale także dzień zawarcia umowy o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Mam poczucie dobrze wykonanego zadania- powiedział Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej. – Ta umowa jest zakończeniem ważnego, najważniejszego etapu jeżeli chodzi o współprace wojskową polsko-amerykańską- dodał.

Jak tłumaczył dalej, stanowi ona o wzmocnieniu liczebnym wojsk amerykańskich w Polsce co najmniej o tysiąc żołnierzy.- Dodatkowo stanowi o trwałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Wynegocjowaliśmy więcej niż zakładaliśmy dlatego, że będzie w Polsce również wysunięte dowództwo V korpusu armii lądowej Stanów Zjednoczonych. To będzie dowództwo armii Stanów Zjednoczonych na wschodniej flance NATO – powiedział Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej odnosząc się do podpisanej o wzmocnieniu współpracy militarnej pomiędzy Polską a USA- powiedział

Red. Maciej Badowski PolskaPress AIP

COMMENTS