HomePILNE

Mike Pence: To wielki zaszczyt, że mogę stać tutaj w Polsce, która jest bezpieczna, silna i wolna

Mike Pence: To wielki zaszczyt, że mogę stać tutaj w Polsce, która jest bezpieczna, silna i wolna

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence zapewnił w Warszawie o silnym sojuszu, jaki łączy Amerykę i Polskę. Polityk był jednym z trzech przywódców, którzy przemawiali w czasie obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na placu Piłsudskiego w Warszawie. W polskiej stolicy zastąpił Donalda Trumpa.

 

W czasie swojego przemówienia amerykański wiceprezydent kilkakrotnie cytował słowa Donalda Trumpa, jakie padły w Warszawie w lipcu 2017 roku. Mike Pence zapewniał, że silny sojusz Stanów Zjednoczonych i Polski zapewnia bezpieczeństwo innym sojusznikom obu krajów. “Ameryka i Polska będą nadał stały w obronie wszystkich naszych sojuszników we wspólnym interesie obronnym. Ameryka i Polska będą nadal wzywać sojuszników do wywiązania się ze wzajemnych obietnic. Amerykanie i Polacy wiedzą, że silny sojusz wolnych, suwerennych i niepodległych narodów jest najlepszą obroną naszej wolności teraz i zawsze” – mówił Mike Pence.

 

Amerykański wiceprezydent mówił, że walka z nazizmem i komunizmem w Europie była walką dobra ze złem. Cytował też słowa rosyjskiego dysydenta Aleksandra Sołżenicyna i wspominał wizytę Jana Pawła II w 1979 roku na placu Piłsudskiego w Warszawie. “W tym miejscu papież Jan Paweł II powiedział, że bez Chrystusa człowiek nie zrozumie, kim jest, jaka jest jego prawdziwa godność, jakie powołanie i jaki koniec” – mówił wiceprezydent.
W czasie przemówienia na placu Piłsudskiego amerykański polityk podkreślał, że mimo wojen i reżimów, jakie przetaczały się przez Polskę, Polacy nigdy nie stracili ducha ani odwagi.

Mike Pence zastąpił prezydenta Donalda Trumpa, który w czwartek wieczorem przełożył wizytę w Polsce. Jutro amerykański wiceprezydent ma spotkać się na rozmowach z polskim prezydentem Andrzejem Dudą.

IAR/#Wojciech Cegielski/Rita/gaj

COMMENTS