HomePOLSKA

Mija 8 lat od beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki

Mija 8 lat od beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki

Mija 8 lat od beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki, męczennika za wiarę, kapłana Solidarności, obrońcy praw człowieka, zamordowanego przez funkcjonariuszy komunistycznej bezpieki. Opinia publiczna w Polsce i na świecie, już z chwilą śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, 19 października 1984 roku, uznała go za męczennika – mówi Informacyjnej Agencji Radiowej Ewa Czaczkowska, historyk, publicystka współautorka biografii błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

Kult męczennika jest bezprecedensowy. W tej chwili na świecie jest 1000 relikwiarzy błogosławionego. Około siedmiuset jest w Polsce. Trzysta na całym świecie. Dwa znajdują się nawet w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. O fenomenie popularności błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki na świecie świadczy również ilość pielgrzymów odwiedzających jego grób. Do tej pory grób błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu odwiedziło ponad 22 miliony osób z całego świata.
Ksiądz Jerzy upominał się o prawdę i wartości ewangeliczne w życiu społecznym. To wezwanie jest wciąż aktualne, między innymi dlatego ten skromny polski ksiądz jest tak popularny na całym świecie – uważa doktor Ewa Czaczkowska.

O popularności wśród katolików na całym świecie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki decyduje też jego „skuteczność” – dodaje Ewa Czaczkowska. Księga łask uzyskanych za wstawiennictwem kapelana Solidarności w jego warszawskim sanktuarium pełna jest między innymi podziękowań za znalezienie pracy.

Wpływ na popularność błogosławionego księdza Jerzego ma także jego ujmująca prostota. Za życia kochał ludzi. Gromadził ich także wokół siebie, nie zatrzymując ich dla siebie. Podobnie czyni także teraz.

O męczeństwie księdza Jerzego od samego początku był przekonany święty Jan Paweł II – przypomina Ewa Czaczkowska. Już miesiąc po pogrzebie księdza Jerzego Popiełuszki, papież przekazał do kościoła, w którym został pochowany kapelan Solidarności kielich z napisem, w którym zapewnił o modlitwie „za męczennika”. Święty Jan Paweł II przybył do grobu księdza Jerzego Popiełuszki na długo przed jego beatyfikacją w 1987 roku, w czasie swojej trzeciej pielgrzymki do Polski. Wiele lat później, w roku 1991, podczas kolejnej pielgrzymki, czterokrotnie mówił o nim, jako o męczenniku.
Proces beatyfikacyjny księdza Jerzego Popiełuszki rozpoczął się w 1997 roku i zakończył w 2009. Do beatyfikacji doszło 6 czerwca 2010 roku w Warszawie. Mszy przewodniczył arcybiskup Angelo Amato, ówczesny prefekt Kongregacji do spraw Kanonizacyjnych, który w imieniu papieża Benedykta XVI odczytał akt beatyfikacyjny. W uroczystości wzięło udział 140 tysięcy osób.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Grzegorz Maciak/wk

COMMENTS