12.9 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Mija 27 lat od śmierci Jerzego Kukuczki

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Był drugim zdobywcą Korony Himalajów i Karakorum, zginął podczas szturmowania południowej ściany Lhotse. Mija 27 lat od śmierci Jerzego Kukuczki, jednego z najwybitniejszych himalaistów w historii.

W młodości wspinał się w Tatrach i Alpach, gdzie przeszedł kilka bardzo trudnych dróg wspinaczkowych. Przygodę z górami wysokimi rozpoczął w Hindukuszu, by pod koniec lat 70. rozpocząć wspinanie się w Himalajach i Karakorum. W ciągu zaledwie ośmiu lat, do 1987 roku, stanął na szczytach wszystkich czternastu ośmiotysięczników, dokonując tego jako drugi człowiek w historii, po Reinholdzie Messnerze. Większość z nich zdobył nowymi drogami, a na część wszedł zimą. Granicząca momentami z brawurą odwaga i odporność na trudy wspinaczki sprawiły, że cieszył się dużym szacunkiem wśród himalaistów.
Po zdobyciu Korony Himalajów i Karakorum Jerzy Kukuczka zajął się poszukiwaniem nowych, trudnych dróg wspinaczkowych. W 1989 roku podjął próbę zdobycia nepalskiego ośmiotysięcznika Lhotse drogą przez słynną, niezdobytą wówczas, niezwykle stromą i niebezpieczną południową ścianę. W pewnym momencie odpadł od niej. Lina nie wytrzymała jego ciężaru i Jerzy Kukuczka spadł w przepaść. Jego ciała nigdy nie odnaleziono.
Jak wspominają jego koledzy z wypraw, prywatnie Jerzy Kukuczka był człowiekiem skrytym, ale obdarzonym dużym poczuciem humoru. Duże znaczenie miała dla niego wiara.
W Himalajach, niedaleko Lhotse, umieszczono tablicę poświęconą wybitnemu himalaiście. Jerzy Kukuczka jest też upamiętniony na symbolicznym cmentarzu pod Osterwą w Tatrach. Jego imię nosi wiele szkół i ulic. W ubiegłym roku przed wejściem do Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach odsłonięto pomnik Kukuczki. W Istebnej od 1996 roku działa Izba Pamięci himalaisty, prowadzona przez jego żonę.

wr/IAR, Fot. Archiwum

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520