Mija 165. rocznica śmierci Adama Mickiewicza – poety, wizjonera, mistyka, autora dramatu „Dziady” i epopei narodowej „Pan Tadeusz”. To najwybitniejszy, obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego, polski twórca romantyczny.
Doktor Katarzyna Westermark z Zakładu Rękopisów Biblioteki Narodowej w Warszawie podkreśla, że Adam Mickiewicz – narodowy poeta Polski, Litwy i Białorusi – czczony jest jako wieszcz narodowy. „Teksty Mickiewicza mają dla polskiego romantyzmu i dla polskiej literatury znaczenie fundamentalne. Wprowadził on na ich grunt nowy typ poezji wraz z młodzieńczym tomikiem poezji »Ballady i romanse«. Po powstaniu listopadowym napisał III część »Dziadów«, kładąc tym samym podstawy dla narodowego mesjanizmu. Wydany w 1834 roku »Pan Tadeusz« określił na lata i zorganizował sposób zbiorowego odczuwania polskiej tożsamości. Ostatnie lata życia Mickiewicz poświęcił działalności politycznej, próbował też organizować rozmaite inicjatywy militarne”- wyjaśnia Katarzyna Westermark z Biblioteki Narodowej.
Biblioteka Narodowa wzbogaciła się o rękopisy Adama Mickiewicza pisane do Alfreda de Vigny – francuskiego poety oraz dramaturga epoki romantyzmu. „Zakupione listy są unikatowym dokumentem o wyjątkowym znaczeniu historycznym zarówno dla literatury polskiej, jak i francuskiej” – podkreśla dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski. „Tych sześć listów, które teraz do nas trafiają, a znajdowały się w rękach prywatnych we Francji, są dla nas jak relikwie. Ale także udało się dzięki temu, że mamy oryginalne listy, jeden z nich inaczej datować, niż do tej pory literatura przedmiotu pokazywała” – zaznacza Tomasz Makowski. „Ważne jest, żebyśmy w naszym skarbcu, skarbcu Rzeczypospolitej, czyli w skarbcu Biblioteki Narodowej, zgromadzili wszystko to, co naszemu sercu jest bliskie, co z przeszłości jest godne zachowania” – wyjaśnia dyrektor Biblioteki Narodowej.
Listy do Alfreda de Vigny uzupełniają kolekcję przechowywanych w Bibliotece Narodowej Mickiewiczianów. Do najcenniejszych obiektów z tego zbioru należy rękopis wiersza „Oda do młodości”.
Biblioteka Narodowa posiada w swoich zbiorach także kolekcję pierwodruków dzieł Mickiewicza i tłumaczeń na obce języki. Najciekawsze obiekty można obejrzeć w Bibliotece Cyfrowej POLONA, gdzie prezentowana jest kolekcja „Mickiewicz”.
Adam Mickiewicz, jeden z najwybitniejszych twórców dramatu romantycznego w Polsce oraz działacz niepodległościowy, zmarł nagle w 1855 roku w Konstantynopolu. W 1890 roku jego ciało zostało złożone w krypcie katedry na Wawelu.
IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Wosiek/w hm