HomeLubelskie

Mieszkańcy Kazimierza Dolnego przeciw projektowi “Smart City” i sieci 5G. “Nasze zabytkowe miasteczko będzie usptrzone antenami”

Mieszkańcy Kazimierza Dolnego przeciw projektowi “Smart City” i sieci 5G. “Nasze zabytkowe miasteczko będzie usptrzone antenami”

Firma T-Mobile chce stworzyć w Kazimierzu Dolnym “Smart City”. Projekt, który opiewa na ponad 10 milionów złotych budzi jednak wielkie obawy wśród mieszkańców nadwiślańskiego miasteczka.

W ubiegłym tygodniu Samorząd Mieszkańców Kazimierza Dolnego zorganizował spotkanie przeciw technologii 5G oraz projektowi Smart City, które chce do miasta wprowadzić niemiecka firma T-Mobile. Największe kontrowersje, budzi właśnie budowa sieci internetowej 5G. – Wielu naukowców mówi, że jest to niebezpieczne dla zdrowia. Sieć jest na bardzo niskich częstotliwościach. Dodatkowo słupy emisyjne muszą stać blisko siebie. W efekcie tego nasze zabytkowe miasteczko będzie “usptrzone” antenami – burzyli się mieszkańcy.

 

W sprawie projektu “Smart City” wątpliwości budzi możliwa inwigilacja mieszkańców i sposób jego finansowania. Pomysł zakłada zainstalowanie kamer monitoringu, wprowadzenie stref wi-fi, montaż stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz wymianę oświetlenia na ledowe. Mają pojawić się również tablica multimedialne z informacjami o mieście, w tym o ilości wolnych miejsc parkingowych. – To jak w Big Brotherze! – padały głosy na spotkaniu. Firma T-Mobile chciałaby, aby to właśnie Kazimierz był ich “pokazowym” miastem dla przyszłych inwestorów. Po dwóch latach, jeśli gmina nie chciałby kontynuować współpracy, firma by się wycofała i zabrała sprzęt.

 

– Nasza gmina nie poniesie żadnych kosztów związanych z tym projektem. Technologia 5G wejdzie natomiast prawdopodobnie i tak do miasta, bez względu na to, czy podpiszemy umowę z T-Mobile. Chcę zmobilizować potencjalnego inwestora, by doinformował w sprawie projektu mieszkańców Kazimierza – mówi burmistrz miasta , Artur Pomianowski. Kazimierz Dolny podpisał wstępne porozumienia z niemiecką firmą, jeszcze za kadencji Andrzeja Pisuli.

 

aip

COMMENTS