"> Mieszkańcy Kazimierza Dolnego przeciw projektowi “Smart City” i sieci 5G. "Nasze zabytkowe miasteczko będzie usptrzone antenami" - wiadomosci.com

Mieszkańcy Kazimierza Dolnego przeciw projektowi “Smart City” i sieci 5G. “Nasze zabytkowe miasteczko będzie usptrzone antenami”

Mieszkańcy Kazimierza Dolnego przeciw projektowi “Smart City” i sieci 5G. “Nasze zabytkowe miasteczko będzie usptrzone antenami”

Firma T-Mobile chce stworzyć w Kazimierzu Dolnym “Smart City”. Projekt, który opiewa na ponad 10 milionów złotych budzi jednak wielkie obawy wśród mieszkańców nadwiślańskiego miasteczka.

W ubiegłym tygodniu Samorząd Mieszkańców Kazimierza Dolnego zorganizował spotkanie przeciw technologii 5G oraz projektowi Smart City, które chce do miasta wprowadzić niemiecka firma T-Mobile. Największe kontrowersje, budzi właśnie budowa sieci internetowej 5G. – Wielu naukowców mówi, że jest to niebezpieczne dla zdrowia. Sieć jest na bardzo niskich częstotliwościach. Dodatkowo słupy emisyjne muszą stać blisko siebie. W efekcie tego nasze zabytkowe miasteczko będzie “usptrzone” antenami – burzyli się mieszkańcy.

 

W sprawie projektu “Smart City” wątpliwości budzi możliwa inwigilacja mieszkańców i sposób jego finansowania. Pomysł zakłada zainstalowanie kamer monitoringu, wprowadzenie stref wi-fi, montaż stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz wymianę oświetlenia na ledowe. Mają pojawić się również tablica multimedialne z informacjami o mieście, w tym o ilości wolnych miejsc parkingowych. – To jak w Big Brotherze! – padały głosy na spotkaniu. Firma T-Mobile chciałaby, aby to właśnie Kazimierz był ich “pokazowym” miastem dla przyszłych inwestorów. Po dwóch latach, jeśli gmina nie chciałby kontynuować współpracy, firma by się wycofała i zabrała sprzęt.

 

– Nasza gmina nie poniesie żadnych kosztów związanych z tym projektem. Technologia 5G wejdzie natomiast prawdopodobnie i tak do miasta, bez względu na to, czy podpiszemy umowę z T-Mobile. Chcę zmobilizować potencjalnego inwestora, by doinformował w sprawie projektu mieszkańców Kazimierza – mówi burmistrz miasta , Artur Pomianowski. Kazimierz Dolny podpisał wstępne porozumienia z niemiecką firmą, jeszcze za kadencji Andrzeja Pisuli.

 

aipCOMMENTS

WORDPRESS: 3
 • comment-avatar
  Michał 10 miesięcy

  Zabytkowe miejscowości też muszą się rozwijać technologicznie, żeby utrzymać turystów. Wiadomo, wszystko w zrównoważony sposób. Klimat musi pozostać, natomiast zmiany, które miały zostać wprowadzone tylko by usprawniły działanie miasta, więc mieszkańcy nie wiedzą co tracą i chyba faktycznie o brak zrozumienia tematu tutaj chodzi.

 • comment-avatar
  Alicja 10 miesięcy

  Miasto działa bardzo sprawnie a sieć 5 G jest szkodliwa w wielu wymiarach. Tera trwa masowa kampania na rzecz tego cudownego wynalazku.Każdy powinien zrobić własny research i nie słuchać propagandy. Największym skarbem Kazimierza jest natura, zdrowy klimat a nie szybki internet i technologia która ma fatalne skutki , tylko nie mówi się tym głośno, a każdego kto śmie zaprotestować odsyła się na leczenie psychiatryczne… Ja tez miałam podobne podejście jak Ty Michał dopóki nie zaczęłam szukać informacji o sieći 5g . To co znalazłam mnie zwaliło z nóg. Jestem za rozwojem technologii, jestem realistką , nie lubię tzw teorii spiskowych ,a pomimo to informacje, które znalazłam ( rzetelne informacje ,a nie lament przypadkowych ludzi z sieci) zwaliły mnie z nóg i jest mi bardzo przykro ,że Kazimierz padł ofiarą eksperymentu. Zachęcam do poszukiwań

 • comment-avatar
  Krzychu 10 miesięcy

  Przydałaby się kampania informacyjna 5G dla polskiego społeczeństwa, bo nieuświadomione społeczeństwo tylko traci. Kazimierz swoją szansę zamarnował.