Mieszkańcy górniczego miasteczka Ely w amerykańskim stanie Nevada: Bez KGHM Polska Miedź nie byłoby naszej społeczności

Mieszkańcy górniczego miasteczka Ely w amerykańskim stanie Nevada: Bez KGHM Polska Miedź nie byłoby naszej społeczności

Bez KGHM Polska Miedź nie byłoby naszej społeczności – mówią mieszkańcy górniczego miasteczka Ely w amerykańskim stanie Nevada. To właśnie w tym rejonie znajduje się zatrudniająca ponad 600 osób kopalnia Robinson należąca do polskiego koncernu wydobywczego. Kopalnię odwiedził wczoraj prezes KGHM Marcin Chludziński.

Dla KGHM kopalnia Robinson w to 7-8 procent wydobycia. Dla miejscowości Ely w stanie Nevada kopalnia jest wszystkim. „Ta kopalnia stanowi 100 procent tego, z czego żyjemy. Bez niej nie byłoby naszej społeczności” – mówi Lydia Campbell, kierowca gigantycznej ciężarówki o ładowności 240 ton. Kobieta przewozi samochodem kopalniany urobek. Niewiele wie o Polsce. „Wiem tylko, że jest bardzo daleko” – mówi z uśmiechem. Dyrektor kopalni Amanda Hilton kilkakrotnie była w Polsce, miedzy innymi na obchodach barbórki. Podkreśla, że skrót KGHM jest bardzo popularny w rejonie kopalni. „W ubiegłym roku sprzedaliśmy 700 bluz z napisem KGHM. Ludzie płacą, żeby nosić ten symbol bo są z niego dumni” – powiedziała Amanda Hitlon.

Prezes KGHM Marcin Chludziński powiedział, że kopalnia Robinson i miejscowość Ely nie mogą bez siebie istnieć. „Te miejsca są ściśle ze sobą powiązane, stąd determinacja tych ludzi na rzecz projektu” – stwierdził.

KGHM jest w posiadaniu Robinson od 2013 roku. Początkowo kopalnia miała problemy, ale obecnie jest rentowna i powinna pozostać dochodowa do 2028 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa / Marek Wałkuski / Ely, Nevada/hm

fot. Google StreetCOMMENTS

WORDPRESS: 0